Sağlık

Alkol karaciğeri vuruyor

Alkol karaciğeri vuruyor

Düzenli ve uzun süreli alkol tüketenlerde karaciğer hastalıklarının oluşma riski artıyor.

Memorial Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı alkol tüketiminin karaciğeri nasıl etkilediğini anlattı:

"İçki içildiğinde, alkol mide ve bağırsaklardan emilerek kana karışır. Alkolün parçalandığı yer karaciğerdir. Ancak karaciğerin birim zamanda zararsız hale getirebileceği alkol miktarı sınırlıdır.

Bu sınırın üzerinde alınan alkol tüm vücudu, özellikle de beyni ve kalbi etkiler. Karaciğerin fazla miktarda alkolü zararsız hale getirme işlemi sırasında, diğer fonksiyonları aksar. Hele bu işlem çok uzun sürer ise karaciğer hücreleri hasar görebilir, yapısal değişikliklere uğrayabilir.

Bazı durumlarda karaciğerde alkolik hepatit veya siroz gelişebilir. Ancak, böylesi hasarın olabilmesi ya da bunun kalıcı bir hasar haline gelmesi için, içilen miktar kadar süre de önemlidir. Uzun süre belli bir miktarın üzerinde alkol alanlarda kalıcı hasar olasılığı artar."

'Kadınlar alkole karşı daha hassas'

Karaciğerin metabolize edebileceği alkol miktarının sınırlı olduğunu belirten Prof.Dr. Koray Acarlı, günlük alınabilecek alkol miktarını da değindi:

"Bu, kişinin kilosu, cinsiyeti gibi özelliklerine bağlıdır. Karaciğerin belli bir süre içinde metabolize edebileceği alkol miktarı sınırlıdır. Bunun üzerinde kullanımlarda alkolün hücreler üzerinde etki süresi uzar.

Öte yandan, kadınların alkole bağlı karaciğer hasarı açısından daha duyarlı olduğu bilinmektedir. Alkol alımı ile ilgili, tespit edilmiş kesin bir zararsızlık limiti yoktur. Genel olarak kabul edilen görüş, günde 10-15 g alkolün bir sorun olmayacağı yönündedir.

Örneğin, yüzde 10 alkol içeren içecekten bir bardak içilmesi gibi. Ayrıca alkol ile birlikte ilaç kullanılması durumunda alkolün karaciğere vereceği zarar artabilir. Bu nedenle, eğer ilaç alırken alkol alacaksanız, konuyu mutlaka doktorunuza danışınız."

Alkolün karaciğere verdiği zararın geç fark edildiğini belirten Prof.Dr. Acarlı, erken teşhis için alkol tüketen kişilerin düzenli kontrol yaptırmalarını önerdi:

"Genellikle, karaciğer hastalıklarında bilinen, karaciğer hücrelerinin yaklaşık dörtte üçü hasar görmeden bir şikayetin ortaya çıkmadığı. Dolayısı ile, böyle bir şikayet ortaya çıktığında yapacak fazla bir şey yok.

Karaciğer hastalıklarının başlıca belirtileri, yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, enfeksiyonlara karşı direnç düşüklüğü, sarılık, karın boşluğunda sıvı toplanması, adale erimesi, sindirim sisteminden ciddi kanamalar, beyin ve böbrek fonksiyonlarında bozukluklar.

Olay kalıcı hale gelmeden erken fark edilir ve alkol kesilir ise, karaciğer hücreleri kendini yenileyebilir. Her alkol alanda karaciğer hasarının gelişmeyeceğini unutmamak gerekir.

Böyle bir kalıcı karaciğer hasarının oluşabilmesi için 8-10 yıl devamlı ve belirli bir miktarın üzerinde alkol almak gerekir. Her durumda alkolün kesilmesi, karaciğer fonksiyonlarında belirgin düzelme ile sonuçlanır."

Karaciğerinize iyi davranın

• Gereksiz ilaç kullanmayın.
• Doktorunuzun önerisi dışında ilaçları karıştırmayın.
• Sokakta satılan ilaçları kullanmayın.
• Alkol tüketiminize dikkat edin. Eğer içecekseniz, günde iki kadeh veya azı ile yetinin.
• Alkol ile diğer ilaçları birlikte kullanmayın.
• Böcek ilaçları, değişik kimyasallar içeren boya spreyleri gibi maddeleri solumamaya özen gösterin.
• İyi ve dengeli beslenmeye özen gösterin.
• Yağlı ve kızartma gıdalardan uzak durun.
• Füme ve tuzlanmış gıdaları azaltın.
• Taze sebze meyve ve lifli gıdaları tercih edin.
• Düzenli spor yapın.
Yayın tarihi: 20.12.2005
964
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.