Sağlık

Alkol kalp hastalığını önlemiyor

Alkol kalp hastalığını önlemiyor

Bilim adamlarınca yapılan araştırmaların sonuçları, "Her gün makul oranda alınan içkinin, kalp hastalıklarının önüne geçebileceği" iddialarını yalanlıyor.

Yeşilay Dergisi`nde Doç. Dr. Sefa Saygılı imzasıyla yayımlanan makalede yer alan verilere göre, İngiliz ve Amerikalı bilim adamlarınca gerçekleştirilen araştırmaların sonuçları, içkinin insan sağlığına zarar verdiğini ortaya koyuyor.

"Her gün makul oranda içilen içkinin kalp hastalıklarının önüne geçebileceği" iddialarını yıkan bu araştırmaya göre, içki, özellikle de gençlerin sağlığını tehdit ediyor.

Uzmanlara göre, 34 yaşındaki bir erkeğin içkiye bağlı ölüm riski, 84 yaşındaki bir erkeğin 2 katı. 16-54 yaş arası kadınlar ve 16-34 yaşarası erkekler üzerinde yapılan araştırma sonuçlarıyla, ölümlerle içkiarasında ilişki de ortaya konuluyor.

Araştırmada, gençler arasında içkiye bağlı ölümlerin sürekli arttığı belirtilirken, ailelerin bunun önüne geçebilmek için ellerini çabuk tutmaları gerektiğine işaret ediliyor.

Amsterdam ve Leiden Üniversitesi bilim adamlarınca yapılan araştırmada, kandaki alkolün, elektriksel uyarıları zayıflatarak, beynin bir bölümünün faaliyetlerini aksattığı belirtiliyor.

Buna göre, 0.4 ve 0.8 promillik alkol alan deneklerin ani olaylarauyum sağlamakta bocaladıkları, yalnız bir kadeh şarabın bile belli başlı olayların kavranmasından sorumlu beyin bölgesini olumsuz etkilediği ifade ediliyor.

Büyük beyinde yer alan bu bölge, sürüş esnasında trafik ışığının değişmesi veya yolda ani çıkan engeller gibi aniden meydana gelebilecek olaylar karşısında kişinin tepki vermesinde önemli rol oynuyor.

Yayın tarihi: 25.01.2003
568
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.