Sağlık

Alkol kalbi vuruyor

Alkol kalbi vuruyor

Alkol, kalp yetmezliği ve tansiyona neden oluyor.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cihangir Uyan, günde 120 ile 150 gram alkol tüketenlerde kalp damar, yüksek tansiyon, kalp yetersizliği, felç riski ile tüm nedenlere bağlı ölüm oranının ciddi oranda arttığını söyledi.

Alkol ile kalp damar hastalıkları arasındaki ilişkiye sosyo ekonomik durum ile yaşam tarzı gibi faktörlerin de etkilediğini söyleyen Prof. Dr. Cihangir Uyan, 'Aşırı alkol, kalp adalesinde zehirlenmeye bağlı kasılmasının ana sebebidir' dedi. Aşırı alkol tüketiminin oksidatif stresi arttırdığını, bunun da kalp damar sisteminde istenmeyen yan etkilere neden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Uyan, 'Alkol, kalbin temel hücresi olan miyositi kalınlaştırıp kalp adalesinin yeniden şekillenmesine ve kalp yetmezliğine neden olur. Aşırı alkol tüketimi faydalı olan HDL-kolestrolü azaltarak kan yağlarından trigliseridi ve kanda iltihabi maddeleri arttırır' uyarısında bulundu.
Yayın tarihi: 23.08.2005
999
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.