Sağlık

'Alkol iktidarsızlık yapıyor'

'Alkol iktidarsızlık yapıyor'

Uzun süreli alkol kullanımı erkeklerde testesteron düzeyini azaltarak iktidarsızlığa neden oluyor, ayrıca seks dürtüsünü ve kıllanmayı da azaltıyor.

Uzun süreli alkol kullanımı enkokrin sisteminde bozuklukları da beraberinde getiriyor. Uzmanlar, uzun süreli alkol kullanımına bağlı olarak erkeklerde seks dürtüsünü azalttığını, iktidarsızlığa ve göğüs büyümesine yol açtığını, kıllanmayı azaltığını bildiriliyor. Psikiyatrist Nihat Kaya, yaptığı açıklamada, uzun süreli alkol kullanımına bağlı olarak insan vücudunda bazı endokrin bozukluklar ortaya çıktığını bildirdi. Kaya, alkolün adrenalin ve oradrenalin salgısını arttırdığını, hipofiz arka lobundan antidiüretik salınımını ise azalttığını belirtti.

Antidiüretik salınımdaki azalmaya bağlı olarak alkol alanların sık sık tuvalete gittiğini kaydeden Kaya, alkol kullanımının ayrıca erkeklik hormonu üzerinde de olumsuz etkiler yarattığına dikkat çekti. Alkolün erkeklik hormonu testestoron düzeyini azalttığını vurgulayan Kaya, "Kanda testestoron düzeyinin azalması seks dürtüsünün azalması demektir. İktidarsızlık gelişir" dedi.

Alkolün aynı zamanda kadınlık hormonu olan östrojenin erkekte çok az olan miktarını da artırdığını dile getiren Kaya, "Buna bağlı olarak erkeklerde göğüs büyümesi ortaya çıkar, kıllanma azalır, kadınsı belirtiler oluşur" diye konuştu.
Yayın tarihi: 20.02.2004
2516
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.