Sağlık

Alkol HIV taşıyıcılarını olumsuz etkiliyor

Alkol HIV taşıyıcılarını olumsuz etkiliyor

Alkolün, HIV taşıyıcılarının tedavisini olumsuz etkilediği saptandı. HIV enfeksiyonuna karşı yüksek etki ortaya koyduğu bilinen HAART tedavisi gören hastalarda alkolün, HIV enfeksiyonu bulunan ve içki kullanmayan hastalara göre hastalığın ilerlemesini hızlandırdığı belirlendi.

Boston Üniversitesi uzmanlarından Dr. Jeffrey H. Samet, HIV bulunmasa da alkolün, verem ve zatürree gibi bağışıklık sisteminin zayıflamasından kaynaklanan hastalıklar üzerinde olumsuz etki yarattığının bilindiğine değindi.

Fazla miktarda tüketilen alkolün, hastalarda virüs oranını hemen artırdığı saptandı. Uzmanlar, alkolün aynı zamanda antivirüs tedavisinin yarattığı toksin etkiyi artırdığını düşünüyor.

Antivirüs tedavisi ve alkolün ayrı ayrı, karaciğer ve kemik iliği üzerinde toksin etki ortaya koyduğu biliniyor.

Uzmanlar, HIV taşıyıcısı olan, ancak daha önce alkol kullanmayan kişilerin büyük çoğunluğunun, hastalığın saptanmasından sonra alkole başladığına değinerek, bu durumun tedaviyi olumsuz etkilediğini belirtti.

Araştırmayla ilgili rapor, Alcolism Clinical & Experimental Research adlı dergide yer aldı.
Yayın tarihi: 15.05.2003
931
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.