Sağlık

Alkol başlangıçta cinsel isteği artırabilir ....

Alkol başlangıçta cinsel isteği artırabilir ....

Alkol kullanımının, başlangıçta uyarıcı ve baskıyı kaldırıcı etkisi nedeniyle cinsel isteği artırabildiği, ancak uzun süre kullanımda, erkeklerde cinsel güçsüzlüğe yol açtığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı "Alkol hakkında bilmemiz gerekenler" başlıklı kitapçıkta yer alan bilgilere göre, 1 gram alkol 7 kilo-kalori enerji sağlıyor. Ağız yolu ile alınan alkol, mide ve ince bağırsaktan hızla emilerek kana karışıyor ve 40-60 dakika içinde en yüksek yoğunluğa ulaşıyor. Alkolün kana karışması, kandan atılmasından daha kolay oluyor. Alkolün yüzde 90'ı karaciğerde parçalanırken, geri kalanı solunum havası, ter ve idrarla değişmeden vücuttan atılıyor. Alkolün bedensel etkileri, kişiye, kullanılan alkol miktarına ve kullanım süresine göre değişiklik gösteriyor. Kandaki alkol düzeyi yüzde 15 miligrama çıkınca mide ve bağırsakları uyarıyor ve mide salgısında artma oluyor. Alkol kan şekerini düşürürken, iştahı artırıyor. Alkol ayrıca, gastrit, mide ülseri, yemek borusu iltihabı, onikiparmak bağırsağı ve pankreas iltihabına neden oluyor.

KARACİĞERE DOĞRUDAN ETKİ
Alkol'ün yüzde 90'ı karaciğerde parçalandığı için karaciğer hücreleri üzerine doğrudan etki yapıyor. Karaciğerde, enzim, vitamin, protein metabolizmasını olumsuz etkiliyor. Alkol önce kan şekerini yükseltiyor, sonra kan şekerinin düşmesine neden oluyor. Alkol, ayrıca karaciğerde büyüme ve yağlanmaya, alkolik hepatite, siroza ve karaciğer yetmezliğine yol açıyor.
Sinir sisteminde de bozukluklara yol açan alkol kullanımı ile ellerde, ayaklarda ve bacaklarda ağrılar, karıncalanmalar ve uyuşmalar ortaya çıkıyor. Alkol, kas güçsüzlüğü, kas erimesi ve yürüme bozukluğuna da sebep oluyor.
Alkolün yüzde 90'ı ince bağırsakların üst kısmında emiliyor. Bu bölge aynı zamanda B vitaminlerinin emilim bölgesi konumunda olduğu için alkol kullanımı, bu vitaminin eksikliğine bağlı kansızlık, beslenme yetersizliği, diş eti kanamaları, bunama, kalpte genişleme ve dolaşım yetmezliği ortaya çıkarıyor.

CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI
Alkol, cinsel fonksiyonlar üzerinde de olumsuz etkiler yaratıyor. Başlangıçta uyarıcı ve baskıyı kaldırıcı etkisi nedeniyle cinsel isteği artırabiliyor, ancak uzun süre kullanımda cinsel işlev bozukluklarına neden oluyor.
Uzun süre alkol kullanımı erkeklerde, cinsel güçsüzlük, testislerin doğrudan etkilenmesi sonucu sperm üretiminde ve hareketliliğinde azalmaya yol açıyor. Kadınlarda da yumurtlama bozuklukları, adet düzensizlikleri, cinsel işlev bozuklukları ve erken menapoza neden oluyor.


Yayın tarihi: 13.07.2003
862
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.