Sağlık

Alerjinizle Barışık Olun

Alerjinizle Barışık Olun

Bünyesel bir cilt hassasiyeti olan atopik (alerjik) egzamanın ilacının ve tedavisinin bulunmadığı, bu nedenle bu durumdaki kişilerin, alacakları küçük önlemlerle yaşam kalitelerini koruyabilecekleri bildirildi.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Varol Aksungur, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, atopik egzamanın, bir hastalık değil, cilt hassasiyeti olduğunu, her yaşta görülebildiğini, önlem alınmadığı takdirde kişininyaşamını olumuz etkilediğini söyledi.
Aksungur, atopik egzamanın günün birinde kendiliğinden düzeldiğini, ancak bu gerçekleşinceye kadar kişilerin, ciltlerini, öncelikle sabundan, keseden ve sıcak sudan mümkün olduğunca uzak tutmaları ve şikayetlerini artıracak ortamlardan kaçınmaları gerektiğini vurguladı.
Atopik egzamanın en önemli özelliğinin cilt kuruluğu olduğuna dikkati çeken Aksungur, ``Banyodan sonra, cilt nemliyken bir tatlı kaşığı yağ ile bir fincan ılık suyu karıştırıp cilde sürmek iyi sonuç verir. Ayrıca, kaşıntıya neden olan yünlü ve sentetik giysiler yerine pamuklu olanlar tercih edilmeli`` dedi.

YİYECEKLER VE EV TOZLARI

Aksungur, bazı yiyeceklerin atopik egzamalı hastalarda şikayetleriartırabileceğini, ancak herkese yararlı olabilecek bir perhizin bulunmadığını anlattı. Aksungur, özellikle çocuklarda sıkı perhizin büyüme ve gelişmeyi engelleyebileceğini belirterek, şöyle devam etti:
``Şikayetlerinizi artıran yiyeceklerden uzak durun. Her hafta tek bir yiyeceği perhize ekleyin, şikayetleriniz azalırsa perhizi yavaş yavaş bozun. Tekrar yemeye başladığınız zaman şikayetleriniz çoğalıyorsa bu yiyecekten en az bir kaç yıl boyunca uzak kalın.``
Aksungur, özellikle küçük çocuklarda karın ağrısı, kusma ve ishal gibi belirtilere neden olan yiyeceklerin cilt şikayetlerini de artırmaihtimali yüksek olduğunu anlattı. Asungur, ``Renkli şeker, çikolata, sakız, meşrubat, sucuk, salam ve sosis gibi hazır yiyeceklerdeki katkımaddeleri de şikayetlerin dostudur`` dedi.
Ev tozlarının alerjinin tetiklenmesine zemin hazırladığını ifade eden Aksungur, bu nedenle yer süpürmek ve halı çırpmak gibi toz kaldıran işlerle uğraşılmamasını önerdi. Aksungur, üzüntü, sıkıntı, gerginlik, sinirlilik ve herhangi bir şeye odaklanmadan da uzak durulmasını istedi.
Aksungur, öncelikle, atopik egzama ile yaşamanın öğrenilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 15.11.2002
678
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.