Sağlık

Alerjinin de faydası var

Alerjinin de faydası var

Daha önce sağlıklı insanlarda hiçbir işe yaramadığı sanılan alerji hücreleri, birçok ölümcül durumda hayat kurtarıyor

Bir asrı aşkın bir süredir Nobel ödüllü Paul Ehrlich de dahil birçok araştırmacının üzerinde çalıştığı alerji hücrelerinin sırrı çözüldü. Şimdiye kadar lüzumsuz olarak görülen alerji hücrelerinin çok önemli fonksiyonları varmış, hatta hayat bile kurtarıyorlar.

Polenlerle veya arı zehiriyle karşılaşan insanlarda alerji hücreleri, tipik alerji iltihaplanmalarını engelleyen histamin hormonunun salgılanmasını sağlıyor. Araştırmacılar, daha önce alerji hücrelerinin sadece alerji hastalarında işe yaradığını zannediyordu; fakat yeni bir araştırmayla bu hücrelerin sağlıklı insanlarda da işe yaradığı anlaşıldı.

Yedi yıl boyunca alerji hücrelerini araştıran Alman ve Amerikalı uzmanların çalışmasına göre bu hücreler, Endothelin-1 (ET-1) zehirini üretiyor ve ölümcül durumlarda vücudu koruyup, insanların hayatını kurtarıyor. ET-1, kan zehirlenmesi gibi birçok iltihaplanmada vücut tarafından salgılanıyor. Araştırma grubunun başkanı Marcus Maurer; uzun zamandan beri bu hücrelerin bir işlevi olduklarına inandıklarını, işlevleri olmasa çoktan evrimde kaybolacaklarını söylüyor.
Alerji, halen tam olarak anlaşılamayan hastalıklar arasında. Alerji hücreleri dışarıdan gelen yabancı etkenlere tehlikeli olmasalar dahi anında tepki veriyor. Alman araştırmacılar, şimdi bu hücrelerin ciddi iltihaplanmalarda veya ağır enfeksiyonlarda tedaviye yönelik kullanıp kullanılamayacağını bulmaya çalışıyor.
(Der Spiegel)
Yayın tarihi: 11.03.2005
826
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.