Sağlık

Alerjide risk faktörlerini tanıyın

Alerjide risk faktörlerini tanıyın

Vücudun savunma sisteminin vücut dışı yabancı maddelere karşı normalden fazla tepki göstermesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlık olan alerji, çok hafif yakınmalardan, nadiren de ölümcül reaksiyonlara kadar gidebilir...

En sık rastlanan alerjiler arasında polen ve besin alerjileri gelse de, her türlü madde alerjiye yol açabilir.

Alerjide risk faktörlerini tanımak, kişinin herhangi bir alerjik reaksiyona maruz kalıp kalmayacağını öğrenmesi açısından önem taşır.

Ailevi durum, önemli bir risk faktörüdür. Ailede anne veya babadan birinde özellikle üst solunum yolları ile ilgili bir alerji söz konusuysa, çocuğun da aynı türde ya da farklı bir türde alerjiye sahip olması ihtimali yüzde kırk gibi ciddi bir orandır. Ebeveynlerin ikisinde birden alerji mevcutsa, bu oran yüzde yetmişlere kadar çıkabilir.

Çevre faktörleri, kalıtımsal açıdan alerjiye yatkın olduğu bilinen bir kişinin alerjiye yakalanma sürecini hızlandırır. Çocukluk yaşlarında bulunulan çevrenin polenlere ve tozlara yakın olması bu riski artırır.Yayın tarihi: 08.02.2003
699
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.