Sağlık

Akupunkturun etkisi görüntülendi

Akupunkturun etkisi görüntülendi

Bilim adamları, belirli akupunktur noktalarına yapılan uygulamanın, beynin spesifik bölgelerinin faaliyetini değiştirdiğini fMRT sayesinde gösterebildi.

Alman ''Lifeline'' dergisindeki habere göre, bilim adamları, fonksiyonel manyetik rezonans tomografisi (fMRT) yardımıyla çok sayıda hastalığa iyi geldiği bilinen akupunkturun beyne nasıl etki ettiğini gösterdiler.

Haberde, bu sayede, çok sayıda hastalığa olumlu etkisi çeşitli araştırmalarla saptanan, fakat nasıl etki ettiği konusunda somut açıklamalar getirilemeyen ve bu nedenle bazı hekimler tarafından kuşkuyla yaklaşılan akupunktur yönteminin yaygınlaşacağı belirtildi.

Kulakta elle ilgili akupunktur noktasına
yapılan iğne uygulamasının, beyinde, elle ilgili uyarılara tepki veren bölgenin faaliyetini
değiştirdiği görüntülendi.

Bilim adamları, akupunkturun etkisini tam olarak çözebilmek için bir dizi fMRT incelemelerin yapılması gerektiğini belirterek, bu yöntemin, bilimsel kanıtların elde edilmesiyle daha çok hekim tarafından benimseneceğine ve uygulanacağına inandıklarını kaydettiler.

Hürriyet
Yayın tarihi: 21.01.2004
696
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.