Sağlık

Akupunktur doğurganlığı artırıyor

Akupunktur doğurganlığı artırıyor

Cornell Üniversitesi'ndeki araştırma, bebek sahibi olmak isteyen kadınlar için umut oldu.

- Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) resmi verilerine göre, akupunktur 54 hastalığa iyi geliyor

- Akupunkturun doğurganlığı artırdığı doğru ancak bunu kısırlık tedavisi olarak görmek yanlış

- Uzmanlar, akupunkturun, klasik tedaviye ek olarak kullanıldığında çok başarılı sonuçlar verdiğini söylüyorlar

- Akupunktur, âdet düzensizliklerini ve menopoz şikâyetlerini gideriyor, cinsel isteği artırıyor

Migren, bel ağrıları, kabızlık, kadınlarda âdet ağrıları, astım, kilo sorunları, alerjiler ve daha birçok hastalığın tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılan akupunkturun, doğurganlığı artırdığı da yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlandı. New York'ta bulunan Cornell Üniversitesi Tıp Merkezi'nden bilim adamı Raymond Chang'ın, çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar üzerinde yapmış olduğu araştırmaya göre, akupunktur tedavisinin doğurganlığa olumlu etkisi var. 'Fertility and Sterility' dergisinde de yayımlanan bu araştırmaya göre, 2000 yıldan da eski olan akupunktur tedavisi sayesinde sadece yumurtlama ve kadınların âdet dönemi daha düzenli olmuyor, aynı zamanda kan dolaşımının düzene girmesine bağlı olarak rahim de daha iyi kanla beslendiği için doğurganlık artıyor

Klasik tedaviye akupunktur desteği

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) resmi verilerine göre, akupunktur 54 hastalığa iyi geliyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylanmış, bilimsel bir yöntem olan akupunktur, bazen mevcut tedaviye ek olarak, bazense tek başına yararlı olabiliyor. Yıllardır tamamlayıcı tıbbın özellikle doğurganlık, kısırlık, hatta kanser ve hepatit gibi ciddi hastalıklar üzerinde etkisini araştıran Dr. Raymond Chang'ın ekibiyle yapmış olduğu son çalışma, akupunkturun doğurganlık üzerinde de olumlu etkisi olduğunu, hatta doğurganlığı artırdığını gösteriyor. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Akupunktur Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kaya Özkuş, akupunkturun kısırlık ve doğurganlık konusunda, daha çok klasik tedaviye yardımcı bir tedavi olduğunu belirtiyor. Özkuş, "Yapılan son araştırmalarda, akupunkturun doğurganlığı artırdığı gösteriliyor. Ancak bunun bir 'kısırlık tedavisi' olduğunu söylemek yanlış. Ancak klasik tedaviye ek olarak akupunktur uygulandığında, sonuç çok daha başarılı oluyor. Bu, yurtdışındaki yayınlarda da gösteriliyor. Akupunkturun en önemli özelliği, hastayı rahatlatması. Bir hastalığın tedavisinde de hastanın ruh hali, hastanın stresten arınmış olması ve rahatlaması çok önemli" diyor. Akupunkturun ayrıca, âdet düzensizliklerini ve menopoz şikâyetlerini giderdiğini, rahmin daha verimli hale gelmesini sağladığını, vücuttaki sistemlerin düzgün çalışmasını sağlayarak cinsel isteği de artırabileceğini söylüyor Özkuş. Yapılan araştırmalarda, akupunkturun, erkeklerde de üreme sağlığına olumlu etkisi olduğu görülüyor. Özkuş, "Akupunkturun, özellikle erkeklerde sperm sayısını artırdığına yönelik çok araştırma var. Akupunkturun doğurganlığı artırdığını söyleyebiliriz. Akupunktur, doğurganlık konusunda sadece bir yardımcı tedavi. Ancak baş ağrısı, şişmanlık gibi rahatsızlıklarda da tek başına tedavi edici olabiliyor. Bazen destekleyici, bazen tedavi edici bir yöntem akupunktur" diyor. Merkezi sinir sistemini ve otonomik sinir sistemini uyararak etki ediyor akupunktur. Özellikle de kan dolaşımının düzene girmesi, hızlanması, üreme organlarının yanı sıra diğer organların da daha çok kanla beslenerek daha iyi çalışmalarını sağlıyor. Ancak akupunkturu her derde deva olan, kısırlığa 'son noktayı koyan', mucizevi bir yöntem olarak görmek yanlış. Çünkü akupunktur, her zaman tek başına yararlı olmuyor, mutlaka klasik tedavilerle desteklenmesi gerekebiliyor. Seans sayıları elbette her hastaya göre değişir, ancak uzmanlar, doğurganlık konusunda ortala 15 seanstan söz ediyorlar.

Akupunktur nedir?

Alıcı hücrelerinin ve sinir uzantılarının çok yoğun olduğu akupunktur noktalarına batırılan iğneler sayesinde, merkezi sinir sistemine bir uyarı gidiyor. Yani merkezi sinir sistemine, hasta olan organınızla ilgili bir uyarı gönderiliyor. Böylece insanın, kendi kendini tedavi etmesini sağlayan sistemler harekete geçiyor ve bir sonuç ortaya çıkıyor. Bazı hastalıklarda sonuç hemen görülebilirken, bazılarında ise birkaç seans gerekebiliyor. Bu nedenle her hastalığın seans sayısı farklı. Akupunkturla, vücuttaki dengesizlik ortadan kaldırılarak, hastalıklar tedavi edilmeye çalışılıyor.

Kaynak: Tempo Dergisi
Yayın tarihi: 20.09.2004
746
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.