Sağlık

Akşamdan kalanlar risk altında

Akşamdan kalanlar risk altında

Akşamcıların beyninde, tedavi gören alkoliklerde olduğu gibi hasar saptandı. Hafızadan dengeye birçok bozukluğa yol açan hasarı, akşamcı fark edemiyor

Akşamları birkaç kadeh deyip geçme

Akşamcılarda, tedavi gören alkoliklerinkine benzer beyin hasarı tespit edildi. ABD'de gerçekleştirilen araştırmada, ayda 100 dubleden fazla içki içenlerin beyin taramasında hasar açıkça görülürken, bu kişilerin okuma, hafıza, denge ve diğer fonksiyonlarında bazı sorunlar saptandı.

Tennessee eyaletindeki Vanderbilt ve San Francisco'daki Kaliforniya üniversitelerinin öğretim üyeleri, 'akşamcı olarak bildiğimiz sosyal alkol tüketicilerinin, tedavi gerektirebilecek seviyede içtiklerini fark etmediklerini' belirtti.

Testleri geçemediler

'Alkolizm: Klinik ve Deneysel Araştırma' adlı tıp dergisinde de sonuçları yayımlanan araştırmada, erkeklerde üç yıldır ayda ortalama 100, kadınlarda da 80 duble içki içen 46 akşamcı ile bunlara oranla daha az içen 52 sosyal alkol tüketicisi incelendi. Manyetik rezonans yöntemiyle beyinleri taranan, çeşitli beyin kimyasalları ölçülen ve konuşma, hız, denge, hafıza ve öğrenme gibi çeşitli testlere tabi tutulan deneklerden akşamcılar; hafıza, hız, dikkat ve denge testlerinde belirgin bir zorluk yaşadı. Bu grubun beyin taramaları sonucunda da, tedavi altındaki alkoliklerin beyinlerindekine benzer hasar tespit edildi.

Doktorlar, sosyal biçimde de olsa fazla alkol tüketenlerin beyinlerindeki bozulmayı kendilerinin göremediklerini ve bu durumda toplum içinde yaşamaya devam ettiklerini belirterek, makul ölçüde alkol tüketilmesi önerisinde bulundu. Araştırmada temel alınan, bir duble alkol içki ölçüsüne, bir bardak şarap ya da bir kutu ya da şişe biranın da dahil olduğu belirtildi.
Yayın tarihi: 16.04.2004
802
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.