Sağlık

Aklınız için E ve C vitaminleri alın

Aklınız için E ve C vitaminleri alın

E ve C vitaminlerinin birlikte kullanımı, alzheimer hastalığına yakalanma riskini yüzde 78 azaltıyor. E ve C içeren çoklu vitamin hapları ise aynı etkiyi göstermiyor

C ve E vitaminleri birlikte kullanıldığında alzheimer riskini azaltıyor. ABD'de John Hopkins Hastanesi'nde bilim adamları, 305'i azheimer belirtisi gösteren 65 yaş ve üzeri 4 bin 740 kişiyi inceledi.

Araştırmaya katılanların yüzde 17'si devamlı C ve E vitamini kullandıklarını, yüzde 20'si ise içinde çok az E ve C vitamini bulunan çoklu vitamin preparatları aldıklarını söyledi. E ve C vitamini kullananların alzheimer'e yakalanma riskinin, az oranda E ve C vitamini içeren multivitaminler kullananlara oranla yüzde 78 daha az olduğu ortaya çıktı.

Dr. Peter Zandi, "Normal dozda E ve C vitaminini kullanımı alzheimer riskini azaltıyor. İki vitaminin etkileşimi serbest radikalleri yok ederek beyni koruyor" dedi.

Multivitamin hapları ortalama 15 miligram vitamin E ve 75-90 miligram vitamin C içeriyor. Bir E vitamini hapında 680 miligram E vitamini, bir C vitamini hapında ise 500-1000 miligram C vitamini var.
Yayın tarihi: 24.01.2004
751
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.