Sağlık

'Aklı olan' şarap içer

'Aklı olan' şarap içer

Danimarkalı profesör Gronbaeck'in yaptığı araştırma, şarap içenlerin IQ'sunun bira içenlere oranla daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Danimarka Devlet Araştırma Enstitüsü'nde bilim adamı olarak görev yapan rofesör Morten Gronbaeck'in, 6 yıl süreyle bin 800 denek üzerinde yaptığı araştırma, ortaya bira içenleri üzecek sonuçlar çıkardı. Danimarka'da yayınlanan Addiction isimli bilimsel dergide yer alan araştırma sonuçlarına göre, alkollü içki içenlerin IQ'ları ile tercihlerini karşılaştıran Prof.Gronbaeck, IQ'su yüksek olanlar şarabı tercih ettiği, daha düşük IQ'lu olanlarınsa bira ve sert içkileri seçtiği sonucuna ulaştı.

İçki-meslek ilişkisi

Aynı araştırmada içki kullanımı ile meslekler arasındaki bağlantı da incelendi. Prof. Gronbaeck; işçi sınıfına mensup ve yüksek IQ'ya sahip olanlardan şarap içenler olduğu gibi, yüksek sosyal statüde bulunan kişilerden düşük IQ'ya sahip olanların bira ve sert içkiyi tercih edebildiğini ifade ederek, "Bu nedenle mesleki durum ile içki alışkanlıkları arasında belirleyici farklılıklar tespit edemedik" dedi.
Yayın tarihi: 04.10.2005
898
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.