Sağlık

Akla gelmeyen başa gelmesin

Akla gelmeyen başa gelmesin

Sağlıklı olduğunuza inandığınız bir dönemde, hiç hesapta olmayan sorunlarla karşılaşırsanız, paniğe kapılabilirsiniz.

Böyle yersiz korkulara kapılmamak için bilmeniz gerekenleri sizin için sıraladık.

Süt kiloların dostu mu, düşmanı mı

Yaz başında acele kilo vermek için diyet uyguluyorsunuz.

Bu dönemde her ne pahasına olursa olsun süt ve sütlü besinlerden uzak durmak isteyeceksiniz.

Ama böyle düşünmekle hata ediyorsunuz. Süt, kiloların dostu değil, düşmanıdır. Uzmanlar, vücutta kalsiyum eksikliği olan kişilerde vücudun yağları kolay kolay yakamadığını belirtiyorlar.

Yağların yakılması için yetişkinlerin 50 yaşına kadar günde 1000 mg. kalsiyum almaları gerekiyor.

Yaşı 50'yi geçenlerin ise günlük kalsiyum ihtiyacı 1200 mg.dır. Yapılan araştırmalar, normal dozda kalsiyum alanların daha kolay kilo verdiklerini ortaya çıkardı.

Bu nedenle, diyet uygularken, şekersiz süt içmeyi ihmal etmemelisiniz.

Köpeğin yemeğinden uzak tutun


Anneler, çocuklarının üzerine titrerler. Hele oyun çağındaki çocukların ev içinde her an bir kazaya uğramalarından çok korkarlar. Bu öyle bir korkudur ki, annenin uykularını kaçırır. Sürekli korku içinde olmak yerine, bir kaza gerçekleşince neler yapılması gerektiğini bilmek gerek.

Diyelim ki, küçük yaramaz evinizde, kedinizin ya da köpeğinizin yemek tabağını gördü ve içine ellerini sokup, mamayı yokladı. Hatta belki de tabaktan bir lokma alıp ağzına götürdü. Ev hayvanları için hazırlanan yiyecekleri çocukların yemesi elbette doğru değil. Ama korkmayın, bu yiyeceklerde çocuğa zarar verecek bir madde yoktur.

Siz sadece ev hayvanının mama tabağından çocuğun uzak durmasını sağlayın yeter.

Koku alamıyorsanız sigarayı bırakın

Koku alma duyusunu kaybetmek, sizi önemli sorunlarla karşı karşıya bırakabilir.

Burnunuzun koku almaması sizi büyük tehlikelerle karşı karşıya bırakır. Sigara tiryakilerinin zamanla koku alma duyularını kaybetmeye başladıklarını hatırlatalım.

Genizde polip denilen et parçalarının oluşması da koku alma duyusunu köreltir. Polipleri basit bir cerrahi müdahale ile yok ettirmek mümkün.

Ancak bazı kişilerde yeniden polip oluştuğu görülebilir.

Poliplerden kurtulabilmek için altı hafta süreyle süt ve sütlü besinlerden uzak durun.

Bu süre içinde bol bol meyve yiyin, meyve suyu ve su için.

Akupunktur da bazen koku duyusunun yeniden kazanılmasında yararlı olabilir.

Burun kanamalarında doktora başvurmak şart

Yaşlı ve yüksek kan basıncından yakınan kişilerde, burun kanamaları sevindirici olur. Çünkü, kan basıncının yükselmesiyle, bir damarın çatlaması ihtimali kuvvetlidir.

Burun damarlarından birinin çatlayıp kanamasıyla, kan basıncı da normale döner. Ama gençlerde burun kanamasının en yaygın nedeni burun içinde iki bölüm arasındaki duvarda bulunan damarlarda çatlamadır. Bu damarlar çok kırılgandırlar.

En hafif bir zorlama ile çatlayabilirler. Uzun süreli hapşırma, burnu silerken fazla zorlama bu damarlara zarar verebilir. Özellikle de saman nezlesinden yakınanlarda sık sık burun kanaması görülür.

Kanamalar devam ederse, bir kulak burun boğaz uzmanına başvurup çatlayan damarı yaktırmak en doğru hareket olur.Yayın tarihi: 22.06.2005
773
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.