Sağlık

Akıllı hasta tüyoları

Akıllı hasta tüyoları

Kalp Cerrahı Colombia Üniversitesi Cerrahi Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Öz, akıllı hasta olmanın önem kazandığını vurgulayarak, doktorun dikkatli seçilmesi gerektiğini söyledi.

'Akıllı Hasta Olmak' konusunun ele alınacağı konferans öncesi Lütfi Kırdar'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Mehmet Öz, her beş kişiden ikisinin hayatı boyunca önemli bir tıbbi hatayla karşılaşma olasılığı bulunduğunu belirtti.

Öz, bu nedenle ABD'de her yıl 100 bin insanın hayatını kaybettiğini, Türkiye'de de bu rakamın 20-25 bin kişi olduğunun tahmin edildiğini söyledi.

'Hastalığı suça, kişinin öz geçmişini de delillere' benzeten Öz, en güvenli ve en iyi bakımı almayı garantileyebilecek tek yerin, kişinin kendi olduğunu belirtti.

"Doktorunuzu dikkatli seçin"

Öz, konuşmasında akıllı hasta olmanın püf noktaları hakkında bilgi de verdi:

''Doktorunuzu dikkatli bir şekilde seçmelisiniz. Bu konuda hemşirelere sorular sorarak hangisinin çalışkan ya da gece gelip hastasına baktığını öğrenebilirsiniz. Hekiminize giderken sorularınızı baştan hazırlayın ve cevapları not edin.

Yanınızda mutlaka refakatçi götürün. Kullandığınız ilaç, vitamin ve doğal bitkilerin yer aldığı bir liste hazırlayın. Teşhis konusunda başka bir doktordan bilgi alın.''

Mehmet Öz, kalp cerrahisi alanında meydana gelen önemli değişiklikler hakkında da bilgi vererek, yaşlanma ya da doğumsal sorunlara bağlı aort kapakçığı darlıklarının artık cerrahi müdahale olmadan 'kateter' yardımıyla girilerek değiştirilebildiğini söyledi.

Öz, ani, şiddetli kalp rahatsızlıklarında, kalp krizi ve kalbin görevini yerine getiremediği durumda da ani müdahale için yeni bir kalp destek cihazı geliştirdiklerini belirtti.

Colombia Üniversitesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Özgen Doğan da ani kalp krizlerinde ilk müdahalenin önemine işaret etti ve bu durumlarda elektrik şokunun çok önemli olduğunu kaydetti.

Yaşama dönme şansı yüzde 80

Doğan, desibilatör cihazı ile elektrik şokunun ilk üç dakikada verilmesi halinde kişinin yaşama dönme şansının yüzde 80 olduğunu, 11 yaşındaki oğlunun okulunda bu cihazdan iki tane bulunduğunu ve tüm hastanelerde de bulunması gerektiğini söyledi.

Brady Vakfı Üroloji Bölümü'nden Dr. Ashutosh Tewari de bugüne kadar bin 400 prostat kanseri hastasına robotik cerrahi uyguladığını anlattı.

Tewari, erken teşhisin önemine de dikkati çekerek, bunun için 'lütfen hayatta kalın' adını verdiği 'TSA' testinin yapılmasını önerdi.

İstanbul Halk Ekmek'in ana sponsorluğunda, Colombia/Cornell üniversitelerine bağlı New York Presbyterian Hastanesi Intermed Polikliniği ve Türk medya grubu işbirliğinde düzenlenen 'Sağlıklı Yaşam Konferansı'nın dördüncüsü yapılacak.
Yayın tarihi: 23.06.2006
988
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.