Sağlık

Akciğer kanserine 'sarmal CT' darbesi

Akciğer kanserine 'sarmal CT' darbesi

2000 yılında 1.1 milyon insanın ölümüne yol açan akciğer kanserinin tedavisinde çığır açacak bir yöntem...

Akciğer kanseri tedavisinde geliştirilen yeni bir yöntem umut saçıyor. Deneme aşamasında olan ve 'sarmal CT tarama' adı verilen bu yöntem ile tespit edilen küçücük tümörler başarıyla yok ediliyor.

Newsweek Dergisi'nde yer alan haberde, 2000 yılında 1.1 milyon insanın ölümüne yol açan akciğer kanserinin tedavisinde çığır açacak bir yöntemden söz edildi.

Habere göre, Cincinnati Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Merkezi, akciğer kanserine yol açtığı düşünülen radon gazı ve diğer sera gazlarının vücut üzerindeki etkisiyle, kalıtsal faktörleri araştırdılar. Bu faktörlerin etkilediği iki geni inceleyen uzmanlar altıncı kromozomda 'hassas bir gen' tespit ettiler. Bu genin sigara ve insan sağlığına zararlı gazlardan mutasyona uğrayarak kansere yol açtığı anlaşıldı. Bunun üzerine geliştirilen 'sarmal CT tarama' tekniği, akciğerlerin 400 resimden oluşan üç boyutlu bir haritasını çıkartarak, bilimadamlarının riskli bölgeyi incelemesine fırsat veriyor. Bu incelemeler sonucunda akciğer kanseri, henüz başlangıç aşamasında tespit edilebiliyor ve uygun tedaviyle yüzde 81 düzeyinde başarılı sonuç alınıyor.
Yayın tarihi: 16.09.2005
1126
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.