Sağlık

Akciğer kanserinden koruyan enzim

Akciğer kanserinden koruyan enzim

Sigara içenleri akciğer kanserinden koruyan bir enzimin bulunduğu bildirildi. ABD'de yayımlanan Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisinde yer alan haberde, İsrail'deki Weizmann Enstitüsü'nden Zvi Livneh ve arkadaşlarının bulduğu "OGG1" ya da "8-oxoguanine DNA glycosylase 1" olarak adlandırılan enzimin insan vücudunda düşük seviyede olması durumunda akciğer kanserine yakalanma riskinin 5 ila 10 kat arasında fazla olduğu belirtildi.

İsrailli uzmanlar, insan vücudunda doğal olarak bulunan bu enzimin sigara ve diğer çevresel faktörlerin DNA'ya verdiği zararları onardığını bildirerek, OGG1 bileşiminin yüksek seviyede bulunduğu sigara içicilerinde akciğer kanserine yakalanma riskinin çok daha düşük olduğunu belirttiler.

Livneh ve arkadaşlarının 68 akciğer kanseri hastası üzerinde yaptıkları araştırmada, hastaların yüzde 40'ında OGG1 seviyesini düşük buldukları, sağlıklı 68 kişi arasında yaptıkları araştırmada ise bu oranın yüzde 4 olduğu kaydedildi. İsrailli uzmanlar, sigara içmeyen ve OGG1 seviyesi düşük olanlarında akciğer kanserine yakalanma riskinin yüksek olduğunu, ancak her şeye rağmen bu gruba giren kişilerin sigara içenlerle karşılaştırıldığında akciğer kanserine yakalanma riskinin çok az olduğunu ifade ettiler.
Yayın tarihi: 05.09.2003
815
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.