Sağlık

Akciğer kanserinde yeni tedavi yöntemi!

Akciğer kanserinde yeni tedavi yöntemi!

ABD´de Pittsburgh Üniversitesi uzmanları, akciğer kanseri hastalarında denedikleri yeni bir tedavi yöntemini standart tedaviden daha etkili buldular.

Hastalığı lokal olarak ilerlemiş, küçük olmayan hücreli akciğer kanseri hastaları üzerinde denenen radyoterapi yönteminin, yaşamı dahafazla uzatabildiği belirlendi.

Akciğer ameliyatı yapılmamış 119 hasta üzerinde yapılan araştırmada, standart kemoterapiden sonra 'hyperfractionated accelerated radiotherapy' (HART) uygulanan hastalarda bir, iki ve üç yıl yaşama şansı yüzde 60, 37 ve 23 olarak kaydedilirken, standart kemoterapiden sonra standart radyasyon terapisi olan hastalarda bu oran, yüzde 52, 28 ve 15 olarak belirlendi.

HART´ın standart radyasyon tedavisi gibi 7 hafta değil, iki buçuk hafta uygulandığı bildirildi. Araştırmayla ilgili rapor, Amerikan Kliniksel Onkoloji Kuruluşu´nun Chicago´da yapılan 38´inci genel kurulunda açıklandı.
Yayın tarihi: 02.06.2003
752
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.