Sağlık

Aile kavgası okuldan kaçırtıyor

Aile kavgası okuldan kaçırtıyor

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından okuldan kaçan lise öğrencileriyle yapılan bir araştırma, ailenin otoriter ve baskıcı tutumu ile ebeveynin duyarsız oluşunun bu durumda etkili olduğunu ortaya koydu.

Psikolog Doç. Dr. Tülin Yurtbay ile Psikiyatrist Dr. Saltuk Dönmez, İstanbul´da resmi 8 lisede okuyan ve okuldan kaçmayı alışkanlık haline getiren 114 öğrenciyle, 'Okul kaçağı olan lise öğrencilerinin duygusal ve davranış sorunları ile aile sorunları' konulu bir araştırma yaptı. Yaşları 15-18 arasında değişen, sınıfta kalan ve başarısız olan bu zöğrencilerin yüzde 26.3´ünün dayak yediği belirlendi.

Her dayak yiyen 3 çocuktan ikisinin şiddete evinde maruz kaldığı tespit edildi. Ayrıca bu çocukların ailelerinin otoriter ve baskıcı olduğu, ev ortamında düzensizlikler bulunduğu belirlendi.

Yine aynı çalışmada, çocukların, ebeveynlerin duyarsız ve tutarsız davranışlarından etkilendiğine de dikkat çekildi. Araştırmaya göre, ailelerin yüzde 57´si çocuklarının okuldan kaçtığından haberdar.

Araştırmaya göre, çocukların okuldan kaçma nedenleri arasında ilk sırayı yüzde 54 ile 'can sıkıntısı' alıyor. Bunu 'arkadaşlarla gezme' ve 'boş ders olması' takip ediyor. Kaçtıklarında ise yarıdan fazlası arkadaşlarıyla gezerken, bir kısmı kafeye ya da bilardo oynamaya gidiyor.

Ayrıca bu çocukların yüzde 36.8´i okuldan kaçtıktan sonra sigara içiyor, yüzde 14.9´u da alkollü içecek kullanıyor.

Araştırmayı yorumlayan Doç. Dr. Tülin Yurtbay, okuldan kaçmayı salt kaçma olarak almamak gerektiğini, bunun aile sorunları ile ilişkili olabileceğini söyledi.

Okuldan kaçmanın eğitsel, yasal ve sosyal bir sorun olarak ele alınması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Yurtbay, bu konuda rehberlik servislerine görevler düştüğünü ifade etti.

Doç. Dr. Yurtbay, 'Bu gençlere yönelik ruh sağlığı taramaları yapmak, tedavilerini sağlamak, gençleri hem gelecek, hem de şu anki ruhsal sorunlarından arındırabilir. Böylece sağlık hizmetlerinin belkide en önemli kısmı olan önleme de gerçekleşmiş olur' diye konuştu.
Yayın tarihi: 24.05.2003
745
dahafazlası

oku

YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.