Sağlık

Aile içi şiddet balayında başlıyor

Aile içi şiddet balayında başlıyor

Yeni evli çiftlerin rüyalarını süsleyen balayı aile içi şiddetin de ipuçlarını veriyor. Bursa Uludağ Üniversitesi'nden Prof. Dr. Suna Taneli, bir ailede şiddetin yaşanıp yaşanmayacağının balayı döneminde belli olduğunu söyledi. Taneli, balayında başlayan şiddetin, diğer yıllarda da devam ettiğini öne sürdü.

Balayında eşlerin birbirine yaptıkları kıskançlıkların da bir çeşit şiddet olduğunu ifade eden Prof. Taneli 'Bu mayoyu niye giydin?', 'O adama niye baktın?', 'Kadın sana neden güldü?' gibi kıskançlık sözlerinin, o ailede şiddetin başladığının bir göstergesi olduğunu öne sürdü. Taneli şiddete maruz kalan çocukların ileride şiddet uygulama ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyledi.

Sözlü şiddet iz bırakır

Şiddetin sadece fiziksel olarak algılanmasının yanlış olduğunu ifade eden Taneli, şöyle konuştu: 'Psişik şiddet' dediğimiz, sözlü şiddet, aşağılama, ayrımcılık, alay etme ve teşhir de şiddettir. Bir ailede kadını ya da kocayı rutin olarak büyükleri ziyaret etmeye zorlamak da bir şiddettir. En önemlisi sözlü şiddet fiziksel şiddetten daha fazla iz bırakır."
Yayın tarihi: 17.05.2002
972
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.