Sağlık

Aile doktorluğu uygulaması başlıyor

Aile doktorluğu uygulaması başlıyor

Aile doktorluğu sistemi, 2004 yılının ilk yarısında pilot illerde uygulanmaya başlanacak.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar, hayata geçirilmesi planlanan aile doktorluğu uygulamasının, Türk sağlık sisteminde anahtar rol oynayacağını, hastanelerdeki yoğunluğun, kuyrukların sona ereceğini ve hastanelerin yükünün azalacağını belirtti.

Sistemin, 2004 yılının ilk yarısında, nüfusu orta ölçekli bazı illerde uygulanmaya başlayacağını bildiren Ünüvar, 2-4 bin kişiye 1 aile doktoru düşecek şekilde planlama yapılacağını, sosyal güvencesi olsun olmasın tüm vatandaşların aile doktoruna kayıt yaptıracağını bildirdi. "Genel Sağlık Sigortası'na geçilmeden aile doktorluğunu başlatacaklarını ifade eden Ünüvar, sosyal güvencesi olmayan vatandaşların faturalarının nasıl karşılanacağı konusunda çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

Aile hekimi uzmanlarının yanı sıra belli bir eğitimden geçen pratisyen hekimlerin de aile doktoru olarak görev yapacağını anlatan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ünüvar, bu konuda kamuda çalışan personele öncelik verileceğini, ihtiyaç halinde özel doktorlardan da yararlanılacağını ifade etti. Ünüvar, bakanlık bünyesinde kurulan ve üniversitelerin aile hekimliği anabilim dalı öğretim üyelerinden oluşan Aile Hekimliği Danışma Kurulu'nun, hekimlere verilecek eğitimin kapsamı ve süresini belirlediğini bildirdi. Kamuda çalışan ve aile doktoru olmak isteyen personele kendi maaşının yanı sıra kayıt yaptığı hasta başına prim verileceğini dile getiren Ünüvar, kamu dışından aile hekimi olarak çalışmak isteyen doktorların ise ayrı bir ücret politikasıyla özendirileceğini söyledi.

Ünüvar, 1 Ocak'ta Türkiye geneline yaygınlaştırılacak SSK-Sağlık Bakanlığı ortak kullanım protokolünde sevk zorunluluğunun kalktığını anımsattı. Sevk işlemleri nedeniyle bazı sağlık ocaklarında sorunlar yaşandığını, personel açısından zorluk çekildiğini anlatan Ünüvar, uygulama çerçevesinde, SSK'lı hastaların sağlık ocaklarından sevk almak zorunda kalmadan doğrudan devlet hastanelerine başvurabileceklerini kaydetti. Ünüvar, protokolde yaptıkları bir düzenlemeyle, 65 yaş üzerinde yaşlılık ve malullük aylığı alanların da ortak kullanımdan yararlanmalarının yolunun açıldığını belirtti.
Yayın tarihi: 30.12.2003
789
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.