Sağlık

Aids'le aids virüsüyle savaşılacak

Aids'le aids virüsüyle savaşılacak

Amerikan bilim adamları, genetik yapısını değiştirdikleri AIDS virüsü HIV ile, aynı virüsün hücrelere girmesini zorlaştırdılar.

Los Angeles Üniversitesi`nde görevli bilim adamı Irvin Chen ve Pasadena`daki California Teknoloji Enstitüsü`nde görevli bilim adamı David Baltimore, genetik yapısı değiştirilmiş HI-virüsünün siRNA moleküllerini T-hücrelerine taşımasını sağladılar.

Daha sonra bu hücre kültürlerine HI-virüsü enjekte eden bilim adamları, birkaç gün sonra yaptıkları gözlemde, virüsün hücrelerin sadece yüzde 20`sine girebildiğini tespit ettiler.

Bilim adamları, uyguladıkları yöntem sayesinde, virüsün hücreye girmek için ihtiyaç duyduğu alıcı hücrelerin (reseptör) bloke edildiğini açıkladılar.

Bu teknikle yeni tedavi yöntemleri geliştirmeyi planlayan bilim adamları, tedaviyle hastalığın iyileştirilmeyeceğini, fakat yayılmasının yavaşlatılabileceğini kaydettiler.
Yayın tarihi: 29.12.2002
689
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.