Sağlık

Aids aşısının başarısı sınırlı

Aids aşısının başarısı sınırlı

ABD'de faaliyet gösteren bir biyoteknoloji şirketi insanlar üzerinde test edilen ilk Aids aşısının, genel nüfusu korumasa da zencileri ve Asyalıları koruyabileceğini açıkladı.

VaxGen adındaki şirket 5.000'in üzerinde gönüllünün katıldığı, üç yıllık araştırmayı tamamladı.

VaxGen yaptığı açıklamada, ilk elde edilen sonuçlarda HIV enfeksiyonunun %3.8 oranında azaldığının görüldüğünü dile getirdi. Öte yandan, aşının uygulandığı zenciler ve Asyalılarda enfeksiyon oranı %67 daha düşüktü.

Ancak bu altrgupların küçük olması, sonuçların temkinli bir biçimde ele alınması gerektiğini ortaya koyuyordu. Bilim adamlarının lisans almak için, her türden Aids aşısının, hastaların en azından üçte birinde etkili olduğunu göstermeleri gerekiyordu.

Uzun zamandan beri beklenen sonuçlar
sözkonusu buluş, geçen yıl dünya çapında üç milyonun üzerinde insanın canını alan, ölümcül virüse karşı, insanlara yönelik bir aşının geliştirilmesi yolundaki ilk somut adım.

HIV için geliştirilen hiçbir tedavi yok, virüsü denetim altında tutabilen ilaçlar yalnızca zengin ülkelerde bulunuyor.

AidsVax olarak bilinen aşı klinik denemelerde, ilaç şirketlerinin ABD Gıda ve İlaç Müdürlüğü'nden onay istemelerinden önceki son aşama olan üçüncü safhayı tamamlayan tek HIV aşısı.

İlaç batıda bulunan iki HIV virüsü türüne karşı koruma sağlamak üzere tasarlanmış. Aşının kendisinin Aids'e yol açması riski bulunmuyor, çünkü HIV virüsünden alınan hiçbir genetik materyal içermiyor. Hepatit B aşısında da aynı yaklaşım başarılı bir biçimde kullanılıyor.
Aynı ilkeye dayalı bir dizi başka aşı da geliştirme sürecinin başlangıç aşamalarında bulunuyor.

Yayın tarihi: 24.02.2003
839
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.