Sağlık

Ah şu unutkanlığım!

Ah şu unutkanlığım!

Yaşam koşullarının ağırlığı, iş hayatının stresi, uykusuzluk ve yorgunluk unutkanlığa sebep oluyor.

Cep telefonundan, saatte, cüzdana, gözlüğe ve çantaya kadar birçok eşyayı bindikleri araçlada unutan kişiler, bu eşyalarının peşine de düşmüyor.

Otobüslerde unutulan eşyalar için emanet deposu oluşturulduğu ve bunlar titizlikle muhafaza edildiği halde, değerli olsun olmasın bu eşyalar sahipleri tarafından aranmıyor. "Nasıl olsa kayboldu, biri almıştır" düşüncesiyle kendilerine başvurulmadığını belirten yetkililer, bu eşyaları koyacak yer bulamamaktan şikayetçi.

Uzmanlar, yaşam koşullarının ağırlığı, başta trafik yoğunluğu olmak üzere strese yol açan etkenler ile uykusuzluk ve yorgunluğun "unutkan toplum" yarattığını belirtti. Unutkanlığın iki ana nedeni bulunduğuna dikkati çeken uzmanlar, nedenleri fizyolojik ve psikolojik olarak ikiye ayırıyor.

Beyinsel sorunlara yaşlılık, bunama gibi nedenleri sebep gösteren uzmanlar yorgunluk, uykusuzluk, zihnin birçok sorunla dolu olması, trafik yoğunluğunda yaşanan stres, öğrencilerdeki okul kaygısı gibi nedenlerin de psikolojik faktörler olduğunu ve unutkanlığa yol açtığını belirtiyorlar.

Unutkanlığın alışkanlık haline getirilmemesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, unutkanlık kişinin yaşamını olumsuz etkiler hale geldiğinde tedavinin şart olduğunu kaydediyor.
Yayın tarihi: 12.09.2001
786
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.