Sağlık

Ağza kırmızı estetik

Ağza kırmızı estetik

Artık dişetleriyle ilgili sağlık sorunlarının üstesinden 'kırmızı estetik'le geliniyor.

Dişlerle ilgili estetik sorunları, protez ve implant gibi uygulamalarla çözen dişhekimlerinin yeni hedefi, dişetleri!

Sık rastlanan dişeti iltihaplarının yol açtığı sorunlara odaklanan hekimler, ağızda kemik ve et dokusu transferini etkin olarak kullanmaya başladı.

Estetik Dişhekimliği Akademisi Derneği (EDAD) Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ata Anıl, dişeti iltihabı sonucunda, ağızda çene kemiğinin erimesine kadar uzanacak tehlikeli bir sürecin başlattığını söyledi.

Dişetlerinin çekilmesi sonucu dişlerin ortaya çıktığını, ardından dişlerin yerinden oynamasıyla çene kemiğinde erimeler başladığını anlattı.

Doç. Dr. Ata'nın verdiği bilgiye göre, diş eti çekilmesinin ilk aşamasında soruna 'kırmızı estetik'le çözüm bulunuyor.

Sağlıklı bölgelerden alınan dişeti ya da damaktan alınan dokular, dişetinin çekildiği bölgelere naklediliyor.

Eğer dişeti çekilmesi sonucunda kemik erimesi başlamışsa, öncelikle kemik erimesinin durdurulması ve çene kemiğinin kalınlaştırılması için çalışılıyor.

Kongrede de kırmızı estetik konuşuldu

'Kırmızı Estetik' dahil olmak üzere yeni ağız estetiği yöntemler, 9'uncu Uluslararası Estetik Dişhekimliği Kongresi'nde de çeşitli boyutlarıyla tartışıldı.

EDAD'ın Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 16-19 Eylül tarihleri arasında düzenlediği kongreye 5 ülkeden alanında önemli 12 isim konuşmacı olarak katıldı.

1500 dişhekimi ve teknisyenin izlediği kongrenin başkanlığını Galip Gürel üstlendi.

Diş estetiğinde yeni teknikler

Eskiden zorlu bir işlem gerektiren diş beyazlatma, yeni kimyasallar ve teknoloji yardımıyla 30-40 dakika içinde etkin şekilde
gerçekleştirilebiliyor.

Ağızdaki kuronlar, dolgular daha doğal görünmesi amacıyla içten boyanıyor. Doğal dişler doğada düz beyaz değil. İçten boyama, şeffaflık ve farklı tonlarla daha memnun edici oluyor.

Dişeti ve implant çevresinde oluşan enfeksiyonlarda artık antibiyotik tedavisine bir alternatif var. Tüm miktopları öldüremeyen, uzun süreli kullanımı sağlık açısından sorun yaratan antibiyotiklere alternatif olarak ışın tedavisi
geliştirildi. Mikroplar lazer emen özel bir madde ile boyanıyor. Bölgeye lazer verildiğinde sadece bu mikroplar ölüyor.

Hazırlayan: Mesude Erşan - Hürriyet
Yayın tarihi: 21.09.2005
819
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.