Sağlık

Ağrı kesiciye alışmayın

Ağrı kesiciye alışmayın

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Başağrısı Derneği Başkanı Prof. Dr. Cankat Tulunay, ağrı kesici almayı alışkanlık haline getirmenin, kansere ve ölüme varan çok büyük tehlikeleri bulunduğunu belirtti.

Prof. Dr. Cankat Tulunay, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü ile Klinik Farmakoloji Derneği'nce ortaklaşa düzenlenen "Ağrı Tedavisi Toplantısı"nda, ağrı ve ağrı kesicileri anlattı.

İnsanoğlunun ağrı ile yaratıldığını ve ağrı ile yaşadığını belirten Prof. Dr. Tulunay, ilk keşfedilen ilacın da ağrı kesici olduğunu kaydetti. Sürekli hale gelen ağrıların sağlık sorunlarının yanı sıra maddi kayıplara da neden olduğunu anlatan Prof. Dr. Tulunay, bugün Türkiye'de sadece kadınların migrenine bağlı olarak her yıl yaklaşık 300 milyon dolarlık ekonomik kaybın meydana geldiğini söyledi.

Bilinçsiz ağrı kesici kullanımı

Türkiye'de ağrı kesici ilaçların çok bilinçsiz kullanıldığını, bunun da hem ilaç israfına hem de hastalıkların tedavisinin gecikmesine neden olduğuna işaret eden Prof. Dr. Cankat Tulunay, şunları kaydetti:

"Tanısı konulmayan ağrı, tedavi edilemez. Çok basit, ayda yılda bir gelen ağılarda basit bir ağrı kesici almanın mahsuru yok. Ama ağrıkesici alma gündelik hale geldiyse, 3-4 günde bir alınıyorsa, bunun çok büyük zararları var. (Ne olacak basit bir ağrı kesici) dediğimiz ilaçlar, karaciğer harabetine sebep olmakta, kanser yapmakta, kromozomanomelleri ve zehirlenmelere neden olmaktadır."

Ayda, yılda 1-2 basit ağrı kesici almanın sakıncası olmadığını, ancak 3-5 günde bir ortaya çıkan ağrılarda ağrı kesicilere müsaade etmediklerini bildiren Prof. Dr. Tulunay, "3-5 günde bir ağrınız oluyorsa, ağrı kesici almakla idare etmeyin. Tekrarlayan bir ağrınız varsa mutlaka ve mutlaka doktora gidin" dedi.

"Doktorlar ve halk kandırılıyor"

Türkiye'de bazı ilaçların, firmalar tarafından olmayan endikasyonlar eklenerek satıldığını iddia eden Prof. Dr. Tulunay, bu şekilde doktorların ve halkın kandırıldığını söyledi.

Karaciğer için çok toksit olan ve dünyada 20, 30'uncu sıralarda satılan bazı ilaçların Türkiye'de ilk sıralarda satıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Tulunay, bu konuda doktorları ve hastaları uyardı.

Kanser ağrıları

Türkiye'de kanser ağrısı tedavisinin de yetersiz olduğunu ifade eden Prof. Dr. Cankat Tulunay, bu nedenle kanserli hastaların kanserin derdini çekmenin yanı sıra çok büyük ağrılar da çektiğine işaret etti.

Kanserde ağrı oranının yüzde 90 oranında azaltılabileceğine dikkatçeken Prof. Dr. Tulunay, Dünya Sağlık Örgütü'nün kanser ağrısında tavsiye ettiği üç basamaklı tedavi yönteminin sadece birinci basamağındaki ilaçlarının Türkiye'de bulunabildiğini kaydetti.

"Opioid" denilen morfin ve türevlerinden oluşan ağrı kesicilerden korkmamak gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Tulunay, bunların sentetik ağrı kesicilere göre çok daha faydalı olabileceğini de sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 30.04.2005
768
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.