Sağlık

Ağrı kesiciler, parkinson riskini azaltabiliyor

Ağrı kesiciler, parkinson riskini azaltabiliyor

ABD'de Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan kapsamlı bir araştırmada, reçetesiz satılan ağrı kesicilerin Parkinson hastalığı riskini azaltabildiği saptandı.

Uzmanlar yine de risk grubuna ağrı kesicileri salık verebilmek için erken olduğunu belirtti.

142 bin kişin bilgileri incelendi

142 bin 902 sağlık çalışanı üzerinde yapılan araştırmada, deneklerin son 10 yıllık sağlık durumları, nonsteroidal (NSAIDS) olarak bilinen ilaçları kullanma alışkanlıkları araştırıldı. 30-75 yaşları arasındaki denekler, ibuprofen, indomethacin, naproxen, diflunisal ve aspirin kullanıp kullanmadıklarını ya da hangi aralıklarla kullandıklarını bildirdiler.

Aspirin de etkili

Araştırma sonunda, haftada iki kez NSAIDS ilaçları kullanan deneklerde Parkinson hastalığı oluşma riskinin, yüzde 45 daha az olduğu belirlendi. Haftada iki veya daha fazla aspirin kullanan deneklerde de Parkinson riskinin inebildiği gözlendi. Haftada iki defadan daha az aspirin kullanan deneklerde ise Parkinson riskini indirebilen bir etkiye rastlanmadı. Araştırmada izlenen deneklerin çoğunlukla genç olduklarına değinen uzmanlar, iltihaplanmaya karşı da kullanılan bazı ağrı kesicilerin yaşlı risk grubunda daha fazla etkili olabileceğini düşünüyor.

Araştırmayı yapan doktorlardan Honglei Chen, ağrı kesicilerin Parkinson hastalığında görülen sinir hücreleri dejenarasyonu üzerinde etkili olduğunu düşünüyor. Tedavisi henüz olmayan Parkinson hastalığının, bazı ilaçlarla semptomları kontrol edilebiliyor.

Yan etkileri de var

Araştırmacılar, NSAIDS ilaçların aynı zamanda mide ve bağırsakta kanamaya yol açarak bazı diğer sorunlar doğurabildiğine de dikkat çekti. Yeni araştırmalarda, ağrı kesicilerin Parkinson risk grubundaki etkisi ve yan etkileri tekrar gözden geçirilecek.

Araştırmayı yorumlayan uzmanlar, sonucun Parkinson risk grubu için büyük bir umut olduğuna değindi.

Araştırmayla ilgili rapor, Archives of Neurology adlı derginin 18 Ağustos tarihli sayısında yayımlandı.
Yayın tarihi: 20.08.2003
777
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.