Sağlık

Ağlarken stres de akıyor 'zehir' de...

Ağlarken stres de akıyor 'zehir' de...

Kendinizi tutmayın ağlayın, hem stresiniz azalsın hem de zehirlerinizden kurtulun!

Ağlamanın stresi azalttığı bilimsel olarak destek buldu. Alman uzmanların araştırmasına göre gözyaşları beyne gelen bir uyarıyla dökülüyor. Bunun üzerine beyin hemen daha fazla gözyaşı üretmek için harekete geçerken gözyaşında sakinleştirici ve acı dindirici birçok madde bulunuyor.

Üzüntü, kızgınlık ve kıskanma anında, vücuda zararlı birçok protein serbest bırakılıyor; gözyaşlarıyla birlikte bu zararlı maddeler de atılıyor. Ağlamaktan kaçınan, her şeyi içine atan kişiler sık sık baş ağrısı, migren, sindirim bozuklukları, hatta kalp rahatsızlıkları gibi sorunlarla boğuşmak zorunda kalıyor.

Ayrıca kadınların erkeklere oranla daha kolay ağladıkları tezi de bilimsel bir gerçek. Ancak bunun sorumlusu, kızlarda ergenlik çağında artan prolaktin hormonu. Kadınların döktükleri gözyaşlarının erkeklerinkine göre yarım derece daha sıcak olmaları ise daha çabuk akmalarını sağlıyor.

Radikal
Yayın tarihi: 03.11.2003
696
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.