Sağlık

Ağız sağlığına dikkat

Ağız sağlığına dikkat

Gerektiği gibi yapılmayan ağız ve diş bakımı, sistemik hastalıkların tedavisini güçleştiriyor.

Edirne-Kırklareli Diş Hekimleri Odası Başkanı Dr. Ayten Eren, günümüzde ülser, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, şeker ve ülser gibi sistemik hastalıkların ağız sağlığıyla olan ilişkisinin artık bilindiğini söyledi. Ağız bakımının aksamasıyla, dişetinde kanama ve sallanmayla kendisini gösteren dişeti hastalıklarının kayıplara neden olduğunu belirten Dr. Eren, şunları söyledi:

Şeker hastaları

"Gerektiği gibi yapılmayan ağız ve diş bakımı, sistemik hastalıkların tedavisini güçleştirebiliyor ya da hastalık nedeniyle oluşan bağışıklık sistemi zayıflaması, dişlerimizin kaybına yol açabiliyor. Özellikle iyi kontrol altında tutulmayan şeker hastalarında, ağız bakımının aksaması, ağız ve dişlerde dönüşü olmayan hasarlar yaratabilir. Öte yandan, bu durumun, kandaki glikoz düzeyi kontrolünü zorlaştırdığı da saptandı."

Kroner damar hastalıkları

Edirne-Kırklareli Diş Hekimleri Odası Başkanı Dr. Eren, yine son yıllarda yapılan araştırmalarda, koroner hastalıklarla dişeti rahatsızlıkları arasında bir ilişki olduğunun, üzerinde çalışılan konular arasında olduğunu belirterek, "Dişeti hastalığı olan bireylerde koroner damar hastalıklarının daha sık görüldüğü bildirildi" dedi.
Yayın tarihi: 06.02.2004
810
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.