Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Ağız kuruluğunu hafife almayın

Ağız kuruluğunu hafife almayın

Ağız kuruluğunun diş çürüğü, dişeti iltihaplanmaları ve beslenme bozukluğuna neden olduğu bilyor muydunuz?

Ağız kuruluğu olan kişilerin alkol, tütün ve acı gıdalardan kaçınmaları gerekiyor. Uzmanlar, uyurken odada nemlendirici cihaz bulundurulmasını, dişlerin florlu diş macunuyla sık sık fırçalanmasını ve eczanelerde satılan yapay tükürük preparatlarının öğünlerden ve yatmadan önce kullanımını öneriyorlar.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli Diş Hekimi Çiğdem Çubukçu, tıpta "xerostomia" denilen ağız kuruluğunun, tükürük bezlerinin yetersiz çalışması sonucu oluştuğunu söyledi. Tükürük miktarındaki yetersizliğin, diş yüzeyinde aşırı miktarda gıda ve bakteri plağı birikmesine yol açtığını anlatan Çubukçu "Tükürük miktarının yetersiz olması, diş çürüğü, dişeti iltihaplanmaları ve beslenme bozukluklarına neden oluyor. Ayrıca ağız kuruluğu, çiğneme ve yutma güçlüğüne neden olduğu için beslenme bozuklukları da oluşur" dedi.

Yan etki olarak ortaya çıkıyor

Çubukçu, tansiyon, alerji, antidepresan, ağrı kesici gibi ilaçların kullanımı ile radyoterapi ve kemoterapinin yan etkisi olarak ortaya çıkan ağız kuruluğunun, sürekli devam eden boğaz ağrısı, dilde yanma, ağız kokusu, konuşma güçlüğü, dudak ve dudak kenarlarında çatlama gibi belirtilerle ortaya çıktığını belirtti.

Öneriler

Tükürük miktarındaki yetersizliğin, tükürük yapısında bulunan kalsiyum ve fosfat gibi bazı minerallerin de azalmasına neden olduğuna işaret eden Çubukçu, şunları kaydetti: "Bu minerallerin az olması, diş çürüklerinde artışa neden oluyor. Ağız kuruluğu olan kişilerin alkol, tütün ve tütün ürünlerini kullanmamaları ve acı gıdalardan kaçınmaları gerekmektedir. Uyurken odada nemlendirici cihaz bulundurulması, dişlerin florlu diş macunuyla sık sık fırçalanması ve eczanelerde satılan yapay tükürük preparatlarının öğünlerden ve yatmadan önce kullanımı, ağız kuruluğunu olan hastaları rahatlatacaktır. Ağız kuruluğu hafife alınmamalı ve mutlaka bir diş hekimine başvurulmalıdır."
Yayın tarihi: 22.09.2003
808
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.