Sağlık

Ağız kokusu çeşitli hastalıkların habercisi...

Ağız kokusu çeşitli hastalıkların habercisi...

Halk arasında "ağız kokması" diye bilinen nefes kokması oldukça önemli bir problem. Kişiyi hem sosyal hem de psikolojik açıdan etkileyen bu problem, pek çok rahatsızlığın habercisi olabiliyor.

Uzmanlar nefes kokmasının altında yatan dört ana neden olduğunu belirtiyor. İlk akla gelen olasılık, diş ve dişeti hastalıkları. Nefes kokması halinde öncelikle bir diş hekimine danışarak bu tür bir sorun yaşanıp yaşanmadığı öğrenilmeli.

Bunun diğer bir nedeni de bademciklerin iltihaplanması olabilir. iltihap, hastalarda kendini nefes kokusu olarak gösterir. Genellikle bademciklerin alınmasıyla sonuçlanır.

Akla gelen diğer bir ihtimal de, kişinin sinüzit rahatsızlığının bulunmasıdır. Yüz kemiklerinde bulunan iltihap, akıntının genze akmasına neden olur, bu da nefese hoş olmayan bir koku verir. Bu tür durumlarda ilaç tedavisi ile iltihap giderilmeye çalışılır, ilerleyen vakalarda operasyona başvurulabilir.

Nefes kokması, mide - bağırsak hastalıklarını da akla getirebilir. Detaylı bir muayene ile sorunun kaynağına ulaşılıp ona uygun bir tedavi yöntemi uygulanır.

Bazı durumlarda nefes kokusu geçici olabilir, sigara ve bazı yiyecekler nefesin kötü kokmasına neden olabilir. Öncelikle bir uzmandan nefes kokunuzun kronik olup olmadığını öğrenin.
Yayın tarihi: 10.02.2003
811
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.