Sağlık

Ağırlık çalışan kadın gençleşiyor

Ağırlık çalışan kadın gençleşiyor

Araştırmalara göre kadınların kasları 30'lu yaşlarından itibaren zayıflamaya başlıyor ve menopoz dönemlerinde kemik erimesiyle karşılaşma riski artıyor.

ABD'li doktorlar tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, menopoz sonrası dönemde ağırlık çalışması yaparak kaslarını geliştiren kadınlar, kemiklerini ve kaslarını güçlendirerek gençleşebiliyor.

Amerikan Tıp Birliği'nin dergisinde yayınlanan son araştırmada, her gün düzenli olarak ağırlık çalışması yapan menopoz dönemindeki kadınların vücutlarındaki yağ oranı düşüyor, kas oranı yükseliyor ve kemikleri güçleniyor. Araştırmayı yürüten doktorlar, bir yıllık süre sonunda ağırlık egzersizi yapan kadınların biyolojik olarak 20 yaş gençleştiğini ifade ediyor. uzmanlar, önce hafif ağırlıklardan başlanmasını ve zamanla uygun ağırlığın bulunmasını belirtiyorlar.

Uzmanlar ağırlı çalışması sırasında acele edilmemesini, sabırlı davranılmasını belirtiyorlar. Vücudun zamanla çalışmaya olumlu tepki vereceğini vurguluyorlar.
Yayın tarihi: 20.06.2002
995
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.