Sağlık

Ağır adet kanamalarına dikkat

Ağır adet kanamalarına dikkat

Adet günlerinde aşırı kan kaybı, elbette her kadını endişelendirir. Siz de birden bire kanamaların artmasına üzülürsünüz. Ve de bu kez gerçekten ciddi bir sorunla karşı karşıya olduğunuza inanırsınız.

Ortada endişelenmenizi gerektirecek bir durum yoktur. Pek çok kadın zaman zaman aşırı kan kaybından yakınır. Bu durum mevsim geçişlerinde daha sık görülebilir. Eğer adet kanamalarının başlama ve bitme günleri normal süre içinde gerçekleşiyorsa, endişelenmeye gerek yoktur. Eğer bu dönemde kendinizi aşırı derecede yorgun hissederseniz, kansızlık problemi akla gelebilir. Bu durumda doktorunuza danışın.

BİR İHTİMAL

Rahim çeperinde oluşan fibroidler, çok ağır kanamalara neden olurlar. Fibroidlerin kanserli urlarla ilgisi yoktur. Düzenli, ağrısız ama çok ağır adet kanamaları fibroidlerin varlığına işaret sayılır. Kronik rahim iltihapları hem adet günlerinde şiddetli sancı çekmenize neden olur hem de kanamalar çok fazladır. Sırtınızın belinize yakın bölgesinde de ağrı hissedersiniz. Seks yaptıktan sonra ve de cinsel temas sırasında acı duymanızın nedeni de bu sorun olabilir.

UZAK İHTİMAL

Endometriosis adı verilen sorun, özellikle 30 yaşını geçen kadınlarda görülür. Bu hastalık da sancılı ve ağır kanamalı adet görülmesine neden olur. Bu hastalığa yakalanan kadınların hamile kalmakta zorlandıkları bilinmektedir.

ÇARPINTILAR

Kalbiniz öyle hızlı atıyor ki, o küçücük organın göğüs boşluğunuzdan dışarı fırlayacağını düşünmekten kendinizi alamıyorsunuz. Eyvah, çarpıntı bir türlü geçmiyor. O dakikalarda, hayatınızı gözlerinizin önünde canlandırmaya başlıyorsunuz. Yolun sonuna geldiğinizden eminsiniz.

OYSA

Böyle karamsar düşüncelere kapılmanıza neden yok. Pek çok kişi, kalbinin normal atışlarını duyunca, çarpıntı geçirdiğini düşünür. Oysa gerçekte kalp sadece görevini yerine getirmektedir. Özellikle de sessiz bir ortamda, sırtüstü uzandığınız zaman, kalbinizin atışlarını rahatlıkla duyabilirsiniz. Eğer o sırada endişelenirseniz, doğal olarak kalbin atışları hızlanır. Endişe krizleri de çarpıntıya neden olabilir. Fakat bu tür çarpıntılar, çok kısa sürer. Heyecan geçtiği zaman çarpıntı da azalır ve nihayet tamamen kesilir. Endişeli ve de heyecanlı olduğunuz zamanlarda, kalp atışlarınızın hızlanmasında korkulacak bir durum yoktur.

BİR İHTİMAL

Tiroid bezinin aşırı derecede faal olması, çarpıntı yapabilir. Ancak tiroid sorununun neden olduğu çarpıntının şekli, alışılagelmiş çarpıntılardan biraz farklıdır. Böyle zamanlarda kendinizi çok da gergin hissedersiniz. Ayrıca, normal beslenmenize rağmen sürekli kilo kaybı da tiroid sorununun önemli bir belirtisidir. Sıcağa dayanma gücünüz azalır, çok fazla terlersiniz ve adet kanamalarında düzensizlik görülür. Çarpıntılara bu belirtiler eklenmişse, tiroid sorunu için bir doktora başvurulmalı. Kalbin atışlarındaki düzensizlik de endişe yaratır. Bir bakarsınız kalbinizin atışları çok hızlanmış ve de düzeni bozulmuş. Üstelik soluk almakta zorlanırsınız, bazen gözleriniz kararır, göğsünüzde bir baskı hissedersiniz. Bu saydığımız belirtiler, hiç ihmale gelmez. Zaman kaybetmeden doktora başvurulmalı.

BAŞ DÖNMESİ

Yerinizden kalktınız ve o anda gözleriniz karardı. O anda hiçbir şey düşünemediniz. Kendinizi toplayabilmek için hemen bir yere oturmanız gerekti. Bu beklenmedik olay, sizi haklı olarak endişelendirdi.

OYSA

Birden ayağa kalkınca, kan basıncınız düşmüş olabilir. Ani hareketlenmeler kan basıncını düşürür. Genellikle sıcaktan yakındığınız zamanlar ve banyo çıkışlarında böyle durumlar yaşanabilir. Endişelenmeyin, göz kararması zaman zaman herkesi etkiler. Virüslerin neden olduğu ateşli bir hastalıktan yeni kalktığınız zaman da böyle bir sorun yaşayabilirsiniz. Vücudun direncinin azaldığını kabul edin.

BİR İHTİMAL

Endişelendiğiniz zaman ve de soluksuz kaldığınızda kendinizi kötü hissedersiniz. Elleriniz titremeye başlar. Eğer bu durum sık sık tekrarlanıyorsa, bir doktora görünmelisiniz. Soğuk algınlığı kulaklarınızı etkileyebilir ve iç kulaktaki denge mekanizması bozulur. O zaman göz kararmasından yakınırsınız. Ama kısa bir süre sonra sorun kendiliğinden çözümlenir. Öğün atlamak, hızlı kilo verdiren diyetlerden birini uygulamak, kan şekerinde ani düşüşlere neden olur.

Yazan: Dr. Harriet GOLDHOR

Derleyen: Azize BERGİN/ KELEBEK
Yayın tarihi: 07.05.2004
922
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.