Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

AIDS'i sinek taşıdı

AIDS'i sinek taşıdı

Uzmanlar ne kadar kan emici böcekler insana AIDS bulaştırmaz dese de AIDS virüsünün, maymunlardan insanlara at sinekleri aracılığıyla geçtiği ortaya çıktı.

AIDS hastalığına neden olan HIV virüsünün insanlara nasıl geçtiği sonunda bulundu. Virüsün şempanzelerden insana 20'nci yüzyılın ortalarında geçtiği söyleniyor, ancak bu transferin nasıl olduğu sorusu yanıtlanamıyordu. Almanya'nın Frieburg Üniversitesi uzmanlarıysa bu yanıtı bulduklarını açıkladı.

Virüs evrim geçirdi

UZMANLARA göre, at sinekleri şempanzelerden aldıkları SIV virüsünü insanlara taşıdı. Bu virüs daha sonra evrim geçirerek insan versiyonu olan HIV halini aldı. AIDS uzmanları her ne kadar sivri sinekler de dahil olmak üzere kan emici böceklerin insanlara AIDS bulaştırmadığını söylese de at sinekleri bir istisna olabilir.

Kanı olduğu gibi aktarıyor

ATLAR arasında virüs transferi yapabilen at sinekleri, diğer sineklerin aksine emdikleri kanı bünyesinde sınıflandırmıyor, olduğu gibi diğer hayvana taşıyor. Freiburg Üniversitesi'nden Gerhard Brandner, "At sinekleri hayvanlardan aldıkları virüsleri insanlara taşır. AIDS de bu yolla insanlara geçti" diyor.
Yayın tarihi: 16.05.2002
975
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.