Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

AIDS'e karşı yeni adım Türkiye'den

AIDS'e karşı yeni adım Türkiye'den

Türk bilimadamları, AIDS hastalığına aşı veya tedavi geliştirilmesinde kullanılabilecek yeni bir yöntem buldu.

Eczacıbaşı Holding`den yapılan yazılı açıklamada, Eczacıbaşı İlaç Grubu`nun, dünyada dakikada 11 kişinin yakalandığı ve sadece 2001 yılında 580 bini çocuk olmak üzere 3 milyon kişinin hayatını kaybettiği AIDS hastalığı ile mücadeleye katkı sağlayacak önemli bir adım attığı belirtildi.

Açıklamaya göre, Eczacıbaşı İlaç Grubu bilimsel araştırmacılarından Dr. Selçuk Özceada`nın TÜBİTAK Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Araştırma Enstitüsü ile yaptığı çalışmalarda, HIV enfeksiyonunda yalnızca T hücrelerinin değil, B hücrelerinin de rol oynayabileceği ortaya konuldu.
Bu bulgu sayesinde, AIDS`den korunmak için yeni aşıların ve AIDS hastalığının tedavisinde yeni yöntemlerin geliştirilmesi mümkün olacak.
Dr. Selçuk Özceada`nın konuya ilişkin çalışmaları, uluslararası çevrelerde tanınan ve kabul gören bilim dergisi Scan J. Immunol`da bu ay yayınlanan yazıda da yer aldı.

Oslo'dan yurda dönüş
Dr. Özceada, Oslo`da yürüttüğü doktora sonrası çalışmalarda, AIDS hastalığına neden olan HIV virüsünün yüzeyinde bulunan ve insan hücrelerine bağlanarak enfeksiyona neden olan gp120 proteini ile insan antikorlarının bağışıklık sisteminin regülasyonunda rol oynayan değişik bölgeleri arasında moleküler dizi benzerlikleri olduğunu saptadı.

Bu aşamada 1999 yılında Türkiye`ye dönüp Eczacıbaşı`nda çalışmaya başlayan Dr. Özceada`nın, bu moleküler benzerliğin HIV enfeksiyonunda rol oynayabileceği hipotezini geliştirdi.

İşbirliği
Ardından, bu moleküler benzerliğin bir fizyolojik anlamı olup olmadığını araştırmak amacıyla TÜBİTAK Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Araştırma Enstitüsü`nden Prof. Dr. Beyazıt Çırakoğlu ve Dr. Fatma Yücel ile işbirliği başlatıldı.
Virüs çalışmaları için de ABD Missisipi Üniversitesi`nden Dr. George Pinchuk ile işbirliğine gidildi.

Yürütülen ortak araştırmada, HIV ve SIV gp120 proteinlerini tanıyıp bağlanan fare antikorlarının insan antikorlarına da bağlandığı gösterildi. Bu bulgu ışığında HIV enfeksiyonunda T hücresi mekanizmasının yanı sıra B hücrelerinin de rol oynayabileceği sonucuna varıldı.
Yayın tarihi: 04.03.2003
724
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.