Sağlık

AIDS'e ilaç darbesi

AIDS'e ilaç darbesi

AİDS hastalığının tedavisinde kullanılan kombine ilaçların, ölüm oranını yüzde 80'den fazla azalttığı bildirildi.

İngiltere Tıp Araştırmaları Konseyi'nden doktor Kholoud Porter, 1997 yılında hayata geçirilen HAART (Highyl Anti-Retroviral Therapy) adlı kombinasyon tedavinin, AİDS'i artık ölüm makinesi olma özelliğinden çıkardığını söyledi.

Porter, 1997'den 2001 yılına kadar söz konusu tedaviyi gören AIDS hastalarında ölüm oranının, yüzde 80'den fazla azaldığını belirterek, HAART tedavisi alan kişinin, 10 yıldan fazla yaşama şansının olduğunu bildirdi.

Kholoud Porter, AİDS hastası her 10 kişiden birinin, hastalığa yakalanma yaşı ne olursa olsun 10 yıldan fazla yaşama beklentisi içine girebileceğini ifade etti.

Lancet tıp dergisinde yayınlanan, Avrupa, Avustralya ve Kanada'da yapılan 22 ayrı araştırmanın analizi niteliğindeki çalışma, uyuşturucu yoluyla hastalığa yakalananlarda ölüm oranının, AİDS'in cinsel yolla bulaştığı kişilerde görülenden 4 kat fazla olduğunu da ortaya koydu.

Porter, uyuşturucu kullanan hastaların, bazen kombinasyon tedavide yer alan ilaçları alamadığını, uyuşturucuyu damardan zerk edenlerin hepatit c gibi virüsle bulaşan diğer hastalıklara yakalanma oranının daha fazla olduğunu, bunun da enfeksiyona yol açtığını belirtti.
Yayın tarihi: 20.10.2003
720
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.