Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

AIDS virüsünün etkisi, kendi kendine yok olacak...

AIDS virüsünün etkisi, kendi kendine yok olacak...

Nobel ödüllü İsviçreli doktor Rolf Zinkernagel, AIDS hastalığına neden olan HI-virüsünün öldürücü etkisinin kendi kendine yok olacağına inandığını söyledi.

Singapur Üniversitesi´nde İmmünoloji konusunda bir konferansa katılan Zinkernagel, Singapore Straits Times gazetesine yaptığı açıklamada, HIV´in öldürücü etkisinin mutasyonla yok olacağına inandığını belirterek, bunun, hastalıktan kurtulmanın tek çaresi olduğunu, fakat bu sürecin 10 yıllar alabileceğini kaydetti.

AIDS hastalığına karşı etkili bir aşı üretilmesi ihtimalinin çok düşük olduğunu ifade eden Zinkernagel, çiçek gibi hastalıkların kökünün aşılarla kurutulabileceğini, HIV´in ise savunma sisteminin çalışmasında önemli rol oynayan T-hücrelerini enfekte edip öldürdüğünü ve böylece savunma sistemini felce uğrattığını belirtti.

Virüsün, hücrelere girebilmek için gp120 isimli bir protein yapısını kullandığını söyleyen Zinkernagel, aşı geliştirilmesindeki zorluğu şöyle açıkladı: ´´Bir tek hücrenin bile virüs tarafından saldırıya uğraması halinde, virüs hücrede kalıyor.

Savunma sistemi gayet normal şekilde çalışmaya devam ettiği ve mücadele etmeye çabaladığı halde virüs diğerhücrelere aktarılıyor.´´ Zürich Üniversitesi´nde Deneysel İmmünoloji Enstitüsü´nün başkanı Zinkernagel, HIV´in uzun süre kontrol edilebildiğini belirterek, HIV taşıyıcısı olan insanların AIDS hastası olmasını mümkün olduğu kadar geciktirmeye çalıştıklarını söyledi.

Zinkernagel, gelecekte, hastalığın ortaya çıkmasının 30-40 yıl ertelenmesinin problem olmayacağını düşündüğünü ifade etti. Uzmanlar, dünya çapında 45 milyon kişinin HIV taşıyıcısı olduğunu tahmin ediyor. Yine tahminlere göre, şimdiye kadar 3 milyon insan AIDShastalığından öldü.

AIDS hastalığının, insan vücuduna henüz adapte olamadığı için bu kadar öldürücü olduğunu söyleyen Zinkernagel, ´´Normalde, yaşadığı ortamın yok olması bir virüsün çıkarlarına aykırıdır, çünkü o zaman kendisi de ölür.

AIDS virüsünün öldürücü etkisi mutasyonla yok olacak

Hastalığı insanlara bulaştırdığı sanılan Afrika´daki primatların hepsi AİDS virüsünün yapısı değişmiş halini taşıyor ve bu virüs onları öldürmüyor´´ diye konuştu. Zinkernagel, virüsün öldürücü etkisinin mutasyonla ancak 10 yıllar sonra yok olabileceğini, bu yüzden de virüsün bulaşmasını önlemek içingerekli önlemlerin alınmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Doğası gereği disiplinsiz olan insanların önlem almadığını kaydeden Zinkernagel, insanların, cinsel ilişki ya da uyuşturucu alımında dikkatli davranmaktansa daha kolay olduğu için aşıyı tercih ettiklerini belirtti.
891
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.