Sağlık

AIDS ilacına jet hızıyla onay

AIDS ilacına jet hızıyla onay

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), yeni AİDS ilacı Fuzeon´u beklenenden çok daha kısa sürede onayladı.

Etken maddesi enfuvirtide olan yeni ilacın, kullanımda olan ve Hİ-virüsüyle enfekte olmuş beyaz kan hücreleri üzerinde etki gösteren ilaçlardan farklı olarak, AİDS hastalığına yol açan virüsün beyaz kan hücrelerine saldırmasını önlediği bildirildi.

FDA´nın özel hızlandırılmış bir prosedür izleyerek, yetişkinler ile 6 yaş ve üzerindeki çocuklar için kullanımını kısa sürede onayladığı yeni ilacın, ABD´de sayıları 100 bin civarında olan, bilinen AİDS ilaçlarına karşı bağışıklık kazanmış hastalarda kullanılabileceği belirtiliyor.

Hİ-virüsü, belirli bir sürede, kullanılan ilaçlara karşı direnç geliştiriyor ve AİDS ile mücadelede sürekli yeni ilaçların geliştirilmesi büyük önem taşıyor.

Yeni ilaç nasıl etki gösteriyor?

Fuzeon, Hİ-virüsünün her 3 saldırısından 1´ini engelleyerek, bağışıklık sistemi hücrelerini enfekte etmesini engelliyor. AİDS ilaçlarına karşı direnç geliştirmiş 1000 HİV taşıyıcısı üzerinde yapılan araştırmada, hastalara, diğer ilaçlara ek olarak Fuzeon verildi.

Fuzeon´un bilinen AİDS tedavilerine eklenmesi ile, kandaki HİV oranının, varlığının kabul edildiği seviyenin (400 kopya/ml) altına düşme ihtimali 2 kat arttı. İsviçreli Roche ve Amerikan Trimeris firması tarafından üretilen Fuzeon´un nadir olarak akciğer iltihabına yol açabildiği, bu ilacı alan hastaların doktorları tarafından kontrol altında tutulmaları gerektiği kaydedildi.

Fuzeon´un Avrupa´da günlük dozu 58 euro. ABD de ise henüz fiyatı belirlenmedi. Fuzeon´un, yıllık maliyeti yaklaşık 15 bin dolar olan, bilinen AİDS tedavilerine ek olarak kullanılmasının hastaya yıllık maliyetinin45 bin dolar civarında olacağı belirtiliyor. ABD´de 850 bin ila 950 bin kişi HİV taşıyor. Her yıl 40 bin kişiyeHIV bulaştığı tahmin ediliyor.
Yayın tarihi: 14.03.2003
822
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.