Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

AIDS ilacına jet hızıyla onay

AIDS ilacına jet hızıyla onay

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), yeni AİDS ilacı Fuzeon´u beklenenden çok daha kısa sürede onayladı.

Etken maddesi enfuvirtide olan yeni ilacın, kullanımda olan ve Hİ-virüsüyle enfekte olmuş beyaz kan hücreleri üzerinde etki gösteren ilaçlardan farklı olarak, AİDS hastalığına yol açan virüsün beyaz kan hücrelerine saldırmasını önlediği bildirildi.

FDA´nın özel hızlandırılmış bir prosedür izleyerek, yetişkinler ile 6 yaş ve üzerindeki çocuklar için kullanımını kısa sürede onayladığı yeni ilacın, ABD´de sayıları 100 bin civarında olan, bilinen AİDS ilaçlarına karşı bağışıklık kazanmış hastalarda kullanılabileceği belirtiliyor.

Hİ-virüsü, belirli bir sürede, kullanılan ilaçlara karşı direnç geliştiriyor ve AİDS ile mücadelede sürekli yeni ilaçların geliştirilmesi büyük önem taşıyor.

Yeni ilaç nasıl etki gösteriyor?

Fuzeon, Hİ-virüsünün her 3 saldırısından 1´ini engelleyerek, bağışıklık sistemi hücrelerini enfekte etmesini engelliyor. AİDS ilaçlarına karşı direnç geliştirmiş 1000 HİV taşıyıcısı üzerinde yapılan araştırmada, hastalara, diğer ilaçlara ek olarak Fuzeon verildi.

Fuzeon´un bilinen AİDS tedavilerine eklenmesi ile, kandaki HİV oranının, varlığının kabul edildiği seviyenin (400 kopya/ml) altına düşme ihtimali 2 kat arttı. İsviçreli Roche ve Amerikan Trimeris firması tarafından üretilen Fuzeon´un nadir olarak akciğer iltihabına yol açabildiği, bu ilacı alan hastaların doktorları tarafından kontrol altında tutulmaları gerektiği kaydedildi.

Fuzeon´un Avrupa´da günlük dozu 58 euro. ABD de ise henüz fiyatı belirlenmedi. Fuzeon´un, yıllık maliyeti yaklaşık 15 bin dolar olan, bilinen AİDS tedavilerine ek olarak kullanılmasının hastaya yıllık maliyetinin45 bin dolar civarında olacağı belirtiliyor. ABD´de 850 bin ila 950 bin kişi HİV taşıyor. Her yıl 40 bin kişiyeHIV bulaştığı tahmin ediliyor.
805
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.