Sağlık

AIDS için umut gen tedavisi

AIDS için umut gen tedavisi

AIDS Sempozyumu'nda konuşan ABD'li bilim adamı Prof. Dr. Ramesh Akkina, AIDS hastalığına yol açan HIV virüsünün gen tedavisiyle çoğalmasını önleme yönünde ümit veren gelişmeler olduğunu söyledi. Prof. Dr. Akkina, hayvanlar üzerinde yapılan çalışmaların iyi sonuç verdiğini ve insanlardaki çalışmaların da başladığını söyledi.

Ağustos ayında emekli olan Gülhane Askeri Tıp Akademisi Komutanı Prof. Dr. Tümgeneral Çetin Harmankaya'nın onuruna Gülhane Askeri Tıp Akademisi Üroloji Anabilim Dalı'nın Harbiye Askeri Kültür Müzesi'nde düzenlediği toplantıda AIDS tüm boyutlarıyla ele alındı. Colarado Üniversitesi Patoloji, İmmünoloji, Mikrobiyoloji Departmanı'ndan Prof. Dr. Akkina, HIV virüsünün sürekli yapı değiştirmesi nedeniyle aşı geliştirilmesinin zor olduğunu belirterek, ''AIDS'e neden olan HIV virüsüyle enfekte olanları, ilaçlarla tedavi ediyoruz. Ancak uzun süren ilaç tedavisi hem pahalı hem de ilaçların bazı yan etkileri bulunuyor. Bir hastanın maliyeti yılda 10 bin doları (yaklaşık 16.6 milyar lira) buluyor. Virüsün yapısını sürekli değiştirmesi, ilaç direncine de yol açıyor. Bu yüzden en iyi seçenek gen ile tedavi'' dedi.

Anti HIV genlerinin kök hücrelere yerleştirilmesi için taşıyıcı olarak virüslerin kullanıldığını anlatan Prof. Dr. Akkina, ''Hayvanlar HIV ile enfekte olmuyor. Bu nedenle hayvanlar üzerinde araştırma yapmak zor. Ancak bağışıklık sistemi bulunmayan Scid-Hu faresinin böbrek kapsülünün altına insan dokusu yerleştiriyoruz. Dokunun büyümesi için dört ay bekliyoruz. Oluşan insan dokusunu HIV ile enfekte ederek araştırmalarımızı yapıyoruz'' dedi. Virüsün dört haftada insan dokusunda çoğalmaya başladığını belirten Prof. Dr. Akkina, ''Sağlıklı hücreler virüs tarafından parçalanıyor. Gen tedavisinin uzun süreli yararı için anti HIV genleri kök hücrelere yerleştiriliyoruz'' dedi. HIV'in diğer virüslere benzemediğini, girdiği hücrelerin DNA'sına entegre olduğunu söyleyen Prof. Dr. Akkina, ''Bu nedenle hastalığın tam tedavisi yapılamıyor. Ama süreç sırasında birçok basamağa müdahalede bulunabilmeyi hedefliyoruz'' dedi. HIV'in hücrelerde çoğalmasını önlemeyi başardıklarını belirten Prof. Dr. Akkina, bu tekniğin ümit vaat ettiğini vurguladı.

CIA'DEN ÜRKÜTEN RAPOR

AIDS patlaması kapıda bekliyor

ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA'in, ''Bir sonraki HIV-AIDS dalgası' adlı raporu ürküttü. Rapora göre, dünyanın nüfusu en kalabalık beş ülkesinde AIDS büyük bir hızla yayılıyor. Bu da, hem kendi bölgeleri, hem de ABD için potansiyel bir tehlike oluşturuyor.

CIA'nin raporuna göre, önümüzdeki sekiz yıl içinde, dünya nüfusunun yüzde 40'ını barındıran Rusya, Çin, Hindistan, Nijerya ve Etiyopya'daki AIDS'li sayısı 75 milyona ulaşacak. Günümüzde AIDS salgınının merkezi, 27 milyon hastayla Orta ve Güney Afrika. CIA tarafından yayınlanan raporda, sekiz yıl sonra bu sayının 35 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

Rusya, Çin, Hindistan, Nijerya ve Etiyopya gibi ülkelerdedeki HIV virüsü taşıyanlarla AIDS'lilerin sayısı ise 2010 yılında üçe katlanmış olacak, yani yaklaşık 23 milyondan 75 milyona fırlayacak. CIA, bu beş ülkeyi ABD açısından stratejik önem taşıdıkları için seçmiş durumda. Bu beş ülkenin her birinde AIDS virüsünün ekonomik, sosyal, politik ve askeri yapıya zarar verebileceği düşünülüyor.

CIA bu rakamları açıklarken, bir tahmin yaptığını, AIDS'in daha fazla yayılmaması için önlem alınabileceğini de hatırlatmayı ihmal etmedi.
Yayın tarihi: 02.10.2002
1009
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.