Sağlık

"AIDS, Hepatit B'den daha zor bulaşır"

"AIDS, Hepatit B'den daha zor bulaşır"

HIV/AIDS ile ilgili tartışmalar sürerken uzmanlar daha büyük bir tehlikeye dikkat çekiyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Balık, Türkiye'de her 20-30 çocuktan birinin Hepatit B taşıyıcısı olduğunu ve bu hastalığı kan bulaşmış kalem ucuyla, küçük sıyrıklarla arkadaşlarına bulaştırabileceklerini belirterek, ancak AIDS'in, bu yollarla ve bu kadar kolay buluşmayacağını söyledi.

Prof. Dr. Balık, İzmir'de henüz 20 günlükken Kızılay'ın verdiği kanla AIDS,'e yol açan HIV virüsü bulaşan 7 yaşındaki Y.O'nun okuldaki durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. AIDS hastalığının, test kontrolü yapılmamış kan ve kan ürünlerinin nakli, cinsel ilişki nedeniyle ve anneden bebeğe geçiş yoluyla bulaştığını vurgulayan Prof. Dr. Balık, uyuşturucu bağımlıları ve paralı cinsel ilişkiye girenlerin risk grubunda olduklarını belirtti.

Hastalığın, bunların dışında, nadir de olsa tıbbi işlemler sırasında AIDS'li kana bulaşmış iğne, bisturi gibi aletlerle yaralanma gibi yollarla da buluşacağına işaret eden Prof. Dr. Balık,"Miktarı çok fazla da olsa AIDS'li bir kan, sağlam cildin üzerine döküldüğünde bulaşma riski yok" diye konuştu.

AIDS'li kanla temas eden deride kesik, yani kan teması varsa bulaşma riskinin ancak teorik olarak söz konusu olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Balık, böyle durumlarda bile yapılacak çok basit işlemlerle bulaşmanın engellenebileceğini kaydetti. Prof. Dr. Balık, "Yaraya, AIDS bulaşmış kan temas etse bile bir dezenfektan ile temizlik yapıldığı zaman bulaşma riski ortadan kalkar" dedi.

Kalem gibi cisimlerin ucundaki kanın hastalığı bulaştırma açısından oluşturacağı riskin tartışılacağını ifade eden Balık, şunları söyledi: "İğne gibi nesnelerle yaralanmalarda bile bulaşma riski binde 1-3 gibi küçük bir risk. O da HIV taşıyan kişinin vücudundaki virüs yükünün fazla olması durumunda ortaya çıkabilir. Oysa ki Y.O'nun, vücudundaki virüs yükü düşük. Bu nedenle hastalığı bulaştırma açısından çok düşük bir riske sahip."

Y.O'nun, bu durumda arkadaşlarına hastalığı bulaştırması gibi riskin bulunmadığına işaret eden Prof. Dr. Balık, "Risk yok, arkadaşlarıyla oynayabilir. Aslında bu olay, o yaştaki çocukların hastalığa karşı bilinçlenmesini sağlar" dedi.

"Hepatit B daha kolay bulaşır"

Okullarda AIDS'ten daha önemli bir sorunun, Hepatit B olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Balık, Hepatit B hastalığının, AIDS'ten 100 kat daha kolay bulaştığını belirtti. Türkiye'de 20-30 çocuktan birinin Hepatit B taşıyıcısı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Balık, şu anda okul çağındaki çocukların yüzde 90'nının da bu hastalığa karşı aşılı olmadığını bildirdi.
Yayın tarihi: 27.09.2003
3772
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.