Sağlık

AIDS hastalarının yarısı kadınlar

AIDS hastalarının yarısı kadınlar

AIDS hastalığının dünyada ilk kez görülmesi ve homoseksüel erkeklere has bir hastalık olarak tanımlanmasından bu yana geçen 20 yıllık sürede, ilk kez kadınlar 37 milyon AIDS hastasının yarısını oluşturdu.

BM`nin AIDS raporunda hastalığa ilişkin olarak yer alan çarpıcı gerçekler, bugün Londra`da düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. AIDS hastalığı ve bu hastalığa yol açan HIV virüsüyle ilgili yenilenen bütün bilgilerin ortaya konulduğu Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve BM`nin AIDS ile Mücadele Programı (UNAIDS) destekli BM raporunda, hastalığın bu yıl 3 milyondan fazla kişinin ölümüne yol açtığı belirtildi. Kısa bir süre içinde 5 milyon yeni vakanın ortaya çıkacağına dair tahminlere yer veren rapor, dünya genelinde bilinen vakaların bu sayıyla 42 milyona yükseleceği kaydedildi.

AIDS feminize oluyor

Bu yıl ilk kez HIV virüsüyle birlikte yaşamak zorunda kalan hastaların yarısının kadın hastalardan oluştuğunu gösteren raporda, UNAIDS Direktörü Dr. Peter Piot`un, "Bu durum da AIDS`in görünen yüzünde büyük bir değişikliğe işaret ediyor. AIDS giderek feminize oluyor. Afrika`da kadınlar AIDS`li nüfusun yüzde 70`ini oluşturuyor ve bu rakam giderek yükseliyor. Bu sadece Afrika için değil, dünyanın her yeri için geçerli, her yerde AIDS`li kadın sayısı hızla artıyor" şeklindeki sözlerine yer verildi.


Raporda, Afrika`da Sahra`nın güneyinin hala hastalıktan en kötü etkilenen bölge olmayı sürdürdüğü kaydedilirken, "Bu bölgede genç erkeklerin iki katı kadar genç kadın hastalık kapıyor. 2001 yılında 15-24 yaş grubu arasındaki kadınların yüzde 6 ile 11`i arasındaki bölümü hastalık kaparken, bu durum aynı yaş grubundaki erkeklerde yüzde 3 ile 6 arasında gerçekleşti" denildi. Kadınlar arasındaki yayılımı sadece cinsel ilişkiye değil, anne sütüne de bağlayan raporun yazarları, HIV salgınının Afrika`daki kıtlığın da başlıca nedenlerinden birini oluşturduğunu, zira buradaki tarım iş gücünü büyük ölçüde kadınların sağladığını hatırlattı.

Doğu Avrupa ve Orta Asya

Raporun yazarları, tehlikenin sadece Afrika ile sınırlı kalmayarak, Doğu Avrupa ve Orta Asya`da da hızla büyüdüğüne dikkat çekerken, bu bölgelerde HIV virüsü taşıyan kişi sayısının 2002 rakamlarına göre 1,2 milyon olduğunu bildirdi. Hastalığın özellikle Baltık ülkeleri, Rusya ve Orta Asya ülkelerinde hızla yayıldığını belirten raportörler, Asya ve Pasifik ülkelerindeki AIDS rakamlarının büyümesinin ardında ise Çin`deki durumun etkili olduğunu ifade ettiler. Bu ülkede yaklaşık 1 milyon kişinin AIDS`li olduğu tahmin edilirken, önümüzdeki 10 yıl içinde önlem alınmazsa, 10 milyon Çinlinin AIDS`li olabileceği kaydedildi.

Virüsün Hindistan`da da tehlikeli bir ilerlediği belirtilen raporda, halen 4 milyon kişinin HIV virüsü taşıdığı bu ülkede birçok erkeğin homoseksüel ilişkilerin yanı sıra kadınlarla da ilişkiye girmesinin hızlı bir yayılıma yol açtığı vurgulandı. Raporda, Endonezya`da yakın zamanda yaşanan sosyal ve ekonomik krizlerin 10 yıl öncesine kadar hiç tanınmayan uyuşturucuların enjeksiyon yoluyla kullanımını ateşlediği, başkent Cakarta`daki bir uyuşturucu tedavi merkezinin ortaya koyduğu delillerin AIDS`in bu bağımlılar arasında hızla arttığına işaret ettiği ifade edildi.

BM`nin raporu, olumlu gelişmelerin yaşandığı Etiyopya, Güney Afrika, Uganda ve Zambiya gibi ülkelere de dikkat çekti. Özellikle gençler arasında alınan önlemlerin yoğunlaştığı bu ülkelerde gösterilen çabalara olumlu yanıt alındığını belirten raporun yazarları, Güney Afrika`daki genç hamileler arasında yapılan testlerin, bu ülkede 1998/2001 döneminde bu kesimde görülen vakaların yüzde 25 oranında azaldığına işaret ettiğini bildirdi.
Yayın tarihi: 27.11.2002
908
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.