Sağlık

Adım adım kısırlık teşhisi

Adım adım kısırlık teşhisi

Tıbbi tüm olanaklara rağmen kısırlık nedeni açıklanamayan çiftlerin oranı yüzde 5-20'yi buluyor. Bu çiftlerin bir kısmı hiç tedavi görmeden bebek sahibi oluyorlar. Bazılarının ise gebelik için yardımla üreme tekniklerine başvurmaları gerekiyor.

Dr. Hakan Özörnek

Çocuğu olmayan çiftlere adım adım uygulanan tanı ve bazı tedavi yöntemleri sorunları anlamaya büyük oranda yardımcı.

Kısırlık vakalarında erkeklere yapılan ilk test hangisi?

Çocuğu olmayan çiftlerin incelenmesinde, sperm analizi ilk basamaklardan biri. 2-5 günlük cinsel perhiz sonrasında, mastürbasyon ile erkekten alınan meni örneği incelenir. Örnek alındıktan sonra 1 saat içinde laboratuvara ulaştırılmalı.

Sperm analizinde ne yapılır?

Mililitredeki sperm sayısı, spermlerin hareketliliği ve yapıları değerlendirilir. Ayrıcı meninin miktarı, asiditesi ve içerdiği yuvarlak hücreler belirlenir. Gerekli görüldüğünde antisperm antikor testleri ve mikrobiyolojik incelemeler yapılır.

Normal sperm analizi nasıl olur?

Meni miktarı : 1.5- 6.5 ml

Sperm konsantrasyonu : 20 milyon / ml ve daha fazla

Sperm hareketliliği : yüzde 50 ve daha fazla

Sperm morfolojisi (yapısı) : yüzde 5 ve daha fazla normal yapıda sperm (Kruger kriterlerine göre)

Ancak sperm analizi sonrasında yukarıdaki değerlerin bulunması gebeliğin oluşacağını kesin göstermez. Sperm konsantrasyonu 10 milyon /ml olan erkeklerin eşlerinde gebelik gerçekleşebilirken, sperm konsantrasyonu 60 milyon /ml olan erkeklerin eşleri gebe kalamayabilir.

Tek analiz yeterli mi?

Sperm üretimini ısı, sigara, alkol, ilaçlar ve enfeksiyonlar gibi birçok faktör etkilediği için normal olmayan örneklerin analizi birer ay ara ile iki veya üç kez tekrarlanmalıdır.

Kadınlarda hangi tanı yöntemleriyle başlıyorsunuz?

- Ultrasonografik incelemelerda ses dalgalarıyla iç organlar detaylı olarak izleniyor. Hasta radyasyona maruz kalmadığı için güvenilir bir inceleme yöntemi. Abdominal (karından) veya vajinal ultrasonografi yapılabilir. Üreme organları vajinal ultrasonografi ile daha iyi incelenebilir.

- Rahim filminde, rahim ağzından içeriye verilen boyanın yumurtalık kanallarından geçişi izlenir. Bu sırada çekilen röntgen filmleri incelenerek yumurtalık kanallarının durumuna bakılır. Tüplerde tıkanıklık varsa boya tüplerden geçemez. Bu inceleme sırasında hastaya verilen radyasyon miktarı çok az ve zararsızdır.

- Laparoskopiyle üreme organları detaylı incelenir. En önemli basamaklardan biridir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen bu işlem yarım saat sürer, hasta aynı gün içinde taburcu edilebilir. Laparoskopiyle karın içine kanama yapan bir hastalık, rahim tümörleri, yumurtalık kistleri, dış gebelik ve yapışıklıklar gibi birçok kadın hastalığı teşhis edilebilir. Göbeğin hemen altından karın içine yönlendirilen teleskop benzeri optik bir cihaz ile karın içindeki organlar birkaç kez büyütülmüş olarak izlenir.

Rahim içi değerlendirilmesinde histeroskopinin yeri nedir?

Rahim içi için kullanılan en modern teşhis ve tedavi yöntemi. İnce fiberoptik bir teleskop ile vajinal yoldan rahim içerisine girilerek anormallikler teşhis edilir ve aynı seansta bu anormallikler cerrahi olarak giderilebilir. Bu işlem de laparoskopi gibi kapalı ameliyat türü. Histeroskopi ile rahim içi polipler (aşırı büyüme gösteren et parçaları), septum (rahmi bölen perde) ve miyomlar giderilebilir. Böylelikle hasta kısırlık, ağrı ve düzensiz kanamalardan kurtulur. Bir iki gün sonra normal hayatıına dönebilir.

Hazırlayan:Mesude ERŞAN/KELEBEK

Yayın tarihi: 26.05.2004
1081
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.