Sağlık

Adet sancısını çeken bilir...

Adet sancısını çeken bilir...

Her ay o ağrılı günlerin gelmesinden korkan hanımlar! Bu zor döneminizi daha rahat geçirebilirsiniz...

Adet sancısının tedavisinde ilk başvurulacak ilaçlar ağrı kesicilerdir. Her ağrı kesicinin etkili olmaması önemlidir.

Özellikle prostaglandin sentetaz inhibitörleri (örneğin apranax , cataflam, tilcotil, aspirin, surgam, etol, vs. gibi ilaçlar ) hastaların % 80 inde etkilidir .Bu ilaçların etkisiz olduğu kanısına varmadan önce, doz yükseltilmesi ve ilacın türünün değiştirilmesi denenmelidir. Mide ülseri ve duyarlılığı olanlarda bu ilaçlar kullanılmamalıdır.

Burada asıl üzerinde durulması gereken ve hastarda "bir genç kıza nasıl önerilir?" sorusunu akla getiren tedavi , doğum kontrol hapı tedavisidir.

Bu hastalarda, doğum kontrol hapının gebeliği önleyici değil , rahim içerisindeki prostaglandin yapımını azaltıcı etkisinden faydalanılır. Doğum kontrol hapları, kullanması yasak olmayan ya da çocuk istemeyen hastalar için adet sancısı tedavisinde seçkin ilaçtır. Primer dismenoreli hastaların % 90'ından fazlası doğum kontrol haplarından fayda görür. Bunlara, her ay 2-3 gün süreyle (adet döneminde) kodein eklenmesi yararlı olabilir. Akupunktr gibi ağrı tedavileri de bazan etkili olur. Tedaviye dirençli vakalarda nadiren laparoskopik cerrahi tedavide uygulanmaktadır.
Yayın tarihi: 23.08.2003
820
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.