Sağlık

Adet öncesi sendromunun kaynağı belirsizliğini koruyor

Adet öncesi sendromunun kaynağı belirsizliğini koruyor

Göğüslerde sancıma, melankoli, üzüntü, karın bölgesinde dayanılmaz ağrılar... Regl öncesi dönemde yaşanan rahatsızlıklar saymakla bitmiyor.

Kadınların hemen hemen tümünün karşı karşıya kaldığı bu durumlar 'adet öncesi sendromlar' adı altında toplanıyor.

Nutri News dergisinde yayınlanan bir araştırmada adet sendromlarının hayli sık görüldüğü belirtiliyor. Uzmanlar kadınların yüzde 75'i ila 95'i arasında bir bölümünün bu ağır sorunlardan yakındığı tahminininde bulunuyorlar.

Uzmanlardan kurulu özel ekiplerce yürütülen sayısız araştırmaya rağmen, rahatsızlığın kökenleri hala tam olarak ortaya çıkarılamadı. Adet öncesi sendromun nedenleri psikolojik, sosyolojik ve özellikle de hormonal etkenlerin bileşiminden oluşabilir.

Hormon reçeteleri (östrojen ya da projesteron) ya da B6 vitamini tavsiye edilen çözümler arasında.
En şiddetli ağrılardan yakınanlara tavsiye edilen bu ilaçlara ek olarak, basit birtakım öneriler de işe yarayabilir:

* Strese neden olan durumlardan, gereksiz seyahatlerden kaçınmalı, biraz yoga ya da sıcak bir banyo yapmak zaman zaman kendinizi daha iyi hissetmeniz için yeterli olabilir.

* Beslenmenin yanısıra, uyarıcı maddelerin (alkol, kahve, tütün, vs.) de azaltılması tavsiye ediliyor. Çok şekerli ya da çok tuzlu yiyeceklerden de mümkünse uzak durulmalı, kalsiyum açısından zengin besinlere (süt ürünleri) ağırlık verilmeli.

Adet sancıları regl döneminden on ila on iki gün önce baş gösterebilir. Adet süresi sona erene kadar sürebilir. Bütün kadınlarda görülebilen bu sorunlara özellikle 15-30 arasındaki kişilerde, yoğun stres altında bulunanlarda ya da ruhsal dengesizlikler yaşayanlarda daha sıklıkla rastlanabilir.
Yayın tarihi: 11.04.2003
792
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.