Sağlık

Adet öncesi sendromu

Adet öncesi sendromu

Sinir, stres ve şişkinliklere yol açan sendrom dönemi, sporla daha rahat atlatılabilir.

Kadınlar ve genç kızların çoğu, adet öncesi rahatsızlıklardan yakınır. Günlük aktiviteleri önleyecek boyuta ulaşan bu sıkıntılı dönemi spor yaparak daha "çekilebilir" bir hale getirebilirsiniz.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yılmaz Atay, rahatsızlıkların ortadan kalkması için kadınların değişik yöntemler kullandığını, ancak uygulanan tedavilerin olumlu sonuçlar vermediğini vurgulayarak, "Sinir, stres ve vücutta şişkinliklere ve başka sağlık sorunlarına yol açan sendrom dönemi, mutluluk hormonu oluşumuna yol açan sporla daha rahat atlatabilirler" dedi.

Egzersizin sadece genel sağlığı düzeltmediğini ve endorfin (mutluluk hormonu) salgıladığına da dikkat çeken Atay, günlük yapılan sporların, kadınların kendilerine daha fazla güvenmesini ve ağrılarının azalmasını sağlayacağını ifade etti.

Kadınların, ağrılarını azaltmak için sağlıklarını da tehlikeye atacak yöntemlere başvurduğunu, özellikle ağrılar için her türlü ilacın tedavisini denediklerini ve adet döneminde spordan uzak durduklarına dikkati çeken Atay, şöyle devam etti:

"Adet döneminde yapılan hafif tempolu koşu veya yürüyüşün ağrıları tetiklediği yönündeki yaygın düşünce doğru değildir. Sporun dışında tedavi olarak, psikoterapi, doğum kontrol hapı ve B6 vitamini kullanılabilir. Ağrılarını azaltmak için bu ilaçların dışında kullandıklarının faydasını göremezler."

Alkol ve kafein içeren içeceklerin kullanımının rahatsızlığı artırdığını belirten Yılmaz Atay, "Çay, kola, çikolata ve kahve tüketimi, sancılara ve baş ağrılarına neden olur" dedi.

Doç. Dr. Atay, insanların ortalama 7 saat uykuya ihtiyaç duyduğunu belirterek, "Kadınlar, adet döneminde ve öncesi bir kaç günde daha fazla uykuya ihtiyaç duyar. Çünkü vücut daha fazla dinlenmek ister" dedi.

Kadınların kendilerini iyi hissedene kadar uyuması gerektiğini ifade eden Atay, uykunun ağrıları hafifleteceğini de sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 28.09.2005
749
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.