Sağlık

Adet düzensizliklerini önemseyin

Adet düzensizliklerini önemseyin

Günümüzde birçok nedene bağlı olarak kadınların karşı karşıya kaldığı adet düzensizlikleri hem yaşam kalitesini düşürüyor hem de nedeni bulunup tedavi edilmezse ciddi sağlık sorununa dönüşebiliyor

Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nden Jinekolog Op. Dr. Altuğ Semiz, adet kanamaları ve adet düzensizlikleri ile ilgili bilgiler verdi.

Adet kanamaları 13-15 yaşlarında başlayan ve menopoza kadar devam eden, kadının üreme döneminde oluşan kanamalardır. Adet dönemi yaklaşık 28 günde bir seyreder ve her dönem 4 ila 6 gün sürer. Kanama miktarı ve sürelerinde kadınların bünye ve vücut yapılarına uygun farklılıklar oluşabilmekteyse de bu farklılıklar belli sınırlar dışına çıkmaz.

Adet düzeni, gerek yumurtalıklar gerekse beyinden salgılanan hormonlarla sağlandığından karmaşık ve kişinin psikolojik durumu ile bağlantılı seyreder. Günlük yaşamda, iş ve şehir yaşantısında yaşanan stresler, duygusal dönemler, iklim değişiklikleri gibi sosyal nedenlerin yanı sıra yumurtalık ya da rahim kaynaklı jinekolojik problemler de adet düzensizliklerine neden olabilir . Adet kanamalarında artış kadınlarda halsizlik, güçsüzlük gibi şikayetlere neden olan anemi ile sonuçlanır. Geciken adet kanamaları ise vücutta şişkinlik, uyku bozuklukları, psikolojik problemler gibi sorunlar yaratabilir.

Adet düzensizliklerinin uzun süreler devamı daha ciddi problemler oluşmasına yol açar. Bu nedenlerle oluşan bütün adet düzensizlikleri çok yönlü değerlendirilerek, problemin psikolojik ve fizyolojik nedenleri göz önünde tutulmalıdır. Altta yatabilecek kist, tümörler yönünden yeterli değerlendirilmesini takiben, hastanın psikolojik ve sosyal desteği ile hastaya özgü yaklaşımlar benimsenmeli ve kısa zamanda kalıcı çözümler elde edilmelidir. Özellikle genç hastalarda, problemlerin ayrıntılı ve sosyal tabanlı değerlendirmesinin mutlaka yapılması, gerekli desteğin sağlanması gerekir.
Yayın tarihi: 10.11.2004
785
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.