Sağlık

Adet düzensizliğine dikkat!

Adet düzensizliğine dikkat!

Kadınlarda adet düzensizliği ve tüylenmede artış gibi belirtiler ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

Prof. Dr. Hakan Yaralı, kadınlarda adet düzensizliği ve tüylenmede artış gibi belirtilerle kendini gösteren (polikistik over sendromu'nun, doğurganlık çağındaki kadınlarda en sık karşılaşılan hormonal bozukluk olduğunu belirtti.

Ciddi hastalıkların habercisi...

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yaralı, polikistik over sendromunun, kadınlarda erken yaşlarda görülmeye başlayan ve bir çok rahatsızlığa yol açan ciddi bir problem olduğunu bildirdi.

Yaralı, evlilik yaşamında eklenen farklı sorunlarla boyutu genişleyen ve şekil değiştiren polikistik over sendromunun, kısırlık ve estetik sorunlara yol açtığı gibi insülin metabolizmasında da bozukluklara da neden olduğunu söyledi.

Doğurganlık çağında gözüküyor

Polikistik over sendromunun doğurganlık çağındaki kadınlarda en sık karşılaşılan hormonal bozukluk olduğuna işaret eden Yaralı, 'Bu hastalık kadınlarda yüzde 6-8 oranında görülür. Başka bir deyişle her 12-15 kadından birinde polikistik over sendromu var' dedi. Yaralı´nın verdiği bilgilere göre, ultrasonda da tespit edilebilen polikistik over sendromunun en önemli belirtileri şunlar:

• Adet düzensizliği: Düzensizlik yılda 6 ya da daha az adet görmeyle kendini gösteriyor. Düzensiz adet görme sonucunda 'endometrium' denilen rahim zarı düzensiz olarak kalınlaşırken, bu da kanser riskini artırıyor.

• Tüylenmede artış: Hastalığın ikinci en önemli özelliği, erkeklik hormonu testosteronun kanda artmasına bağlı olarak tüylenmenin ortaya çıkması.

Kıllanma özellikle yüzde, çene altında, göğüs uçlarında ya dagöbeğe doğru olur. Yine erkeklik hormonunun yüksekliği erkek tipi saç dökülmesine, yağlanma ve sivilcelere de yol açar.

Bu tablonun yumurtlama bozukluğuna yol açtığı için gebe kalmayı engellediğini ifade eden Yaralı, 'Kadınlarda yumurtlama hormonu progesterondur. Ancak bu hastalarda sadece östrojen hormonu hakimdir. Böyle olunca da ihmal edilmiş vakalarda rahim iç tabakası kalınlaşır, bunun sonucunda da rahim içi kanseri ortaya çıkar' diye konuştu.
Yayın tarihi: 03.01.2006
1687
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.