Sağlık

Adalar'a gitmeyi düşünüyorsanız dikkat!

Adalar'a gitmeyi düşünüyorsanız dikkat!

Çam ağaçlarının altında piknik yapanlarda, 4 hafta sürecek alerjiye neden oluyor.

alerji

Adalar'a gitmeyi düşünüyorsanız dikkat... Çünkü Adalar'da bugünlerde tırtıl var! Peki bu tırtıl ne yapıyor? Çam ağaçlarının altında piknik yapanlarda, 4 hafta sürecek alerjiye neden oluyor. Tırtıl alerjisi vücudun pek çok yerinde kırmızı, kaşıntılı şişliklere neden oluyor. Alerjiyle ilgili Adalar Belediyesi resmi sitesinden uyarılarda bulundu. Uzmanlar da Haziran ayının başına kadar ormanlık alanda piknik yapılmamasını önerdi.

BAHAR AYLARINDA ARTIYOR

Konu ile ilgili görüştüğümüz Ziraat Yüksek Mühendisi Derya Ulaşoğlu bu tırtılların kurtçuk döneminde alerjiye neden olduğunu ve sadece insanlarda değil çam ağaçları için de tehlike oluşturduğunu söylüyor. hurriyet.com.tr'ye konuşan Ulaşoğlu: "Bu tür olaylardan korunmak için en iyi yöntem ormanda piknik yapmaktan kaçınmaktır. Çünkü ormanda piknik yapıldığında birçok tehlike oluşuyor. Bu sadece tırtıl değil, yılan da olabilir, kene de olabilir. Piknik için özel piknik alanlarına gitmek daha mantıklı. Bu kurtçuklar daha sonra ergin oluyor ve o zaman zararlı olmuyor. Bu zararlı olduğu dönemde coğrafi koşullara göre değişmekle beraber sonbahardan yaz başlangıcına kadar olan süredir. Yaz başladıktan sonra ergin olan kurtçuklar zararsızlaşıyor." dedi.

"1 AY İÇİNDE TEMİZLENECEKLER"

Bu konuda şikayetler alan Adalar Belediyesi de vatandaşları ormanlık alanlarda tırtıllara dikkat etmeleri ve özellikle ağaçlara yaklaşmamaları konusunda uyarıyor.

Konu ile ilgili görüştüğümüz Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu, tırtıl alerjisi ile ilgili kendilerine de yüzlerce şikâyet geldiğini, oluşan alerji ile ilgili şikayetçilerin çektikleri resimleri kendilerine iletti. Farsakoğlu, konu ile ilgili Orman ve Tarım Müdürlükleri ile yakın temasta olduklarını ifade ederek, “İlgili birimler ilaçla müdahalenin uygun olmadığını bildirdi. İlaç kalıntıları üç yıl ağaçlarda kalabiliyor. Zirai müdahale yerine biyolojik müdahalede bulunuyorlar. Bize gelen bilgilere göre 20 gün bir ay içinde tamamen temizlenecekler” şeklinde konuştu.

Yayın tarihi: 08.05.2012
2441
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.