Sağlık

Açlığınızı Kontrol Etme Yöntemleri

Açlığınızı Kontrol Etme Yöntemleri

Günümüzün en önemli sağlık sorunlarının başında obezite geliyor. Hatta öyle ki bu problem pek çok insanın korkulu rüyası haline gelmeye başlamış durumda. Bunun için akla ilk olarak sürekli yapılan diyetler, sporlar, yağ yakımını kolaylaştırıcı besinler tüketmek geliyor. Bunun için önce pek çok besine karşı “hayır” demeyi öğrenmeli ve aynı zamanda iştahınızı, açlığınızı kontrol altına alma yollarını öğrenmelisiniz.

Güncellenme tarihi:

İŞTAH AZALTMA YÖNTEMLERI NELERDIR?

Bunun için önerilen pek çok yöntem var. En önemlisi gerçekten istenilen bedeni düşünüp ona odaklanmak ve gerekli motivasyonu sağlamak.

İştah hormonlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Özellikle regl dönemleri öncesinde tatlı krizleriyle uğraşmak zorunda kalınıyor. Bunu engellemek için çok kalorili tatlılar tüketmek yerine hafif sütlü tatlılar ve toz tarçın eklenmiş taze meyveler tüketin.

Su içmeyi alışkanlık haline getirin. Gün içerisinde ve öğünlerden önce tüketilen su karnı şişiriyor ve olduğundan daha az yemek yemeye neden oluyor. Aynı zamanda kaybedilen su miktarını da dengeliyor. Su içmeye ek olarak gün içinde bitki çayları tüketmek de etkili yöntemlerden. Bu sayede kaybedilen mineraller de yenilenmiş olur.

Yemek yeme alışkanlığınızı değiştirin. Çok hızlı yemek yerseniz çok fazla yemek yersiniz. Uzun sürede yemek yemeye başlarsınız az bir miktarda doyar ve açlığınızı da ertelemiş olursunuz.

Ara öğünler tüketmeye özen gösterin. Bunun için yemeklerden iki veya üç saat sonra küçük bir porsiyon taze meyve veya küçük bir avuç çiğ kuruyemişler tüketin.

Kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin. Kahvaltıyla güne başlarsanız metabolizmanız da sizinle birlikte uyanır ve yağ yakımı erkenden başlar.
Tok tutacak besinler tüketin. Bunun için de lifli gıdalar öneriliyor. Proteinler ve lifli karbonhidratlarla hem kilo vermeniz hızlanır hem de kısa sürede açlık hissetmezsiniz.

Sakız çiğnemekten uzaklaşın. Sakız çiğnendiğinde mideniz ağzınızda yemek varmış gibi düşünüp enzim salgılamaya başlar. Sakızı çıkardığınızda ise bu nedenle açlık hissedersiniz.

Egzersiz yapın. Çok ağır egzersizler olmasa da hafif yürüyüşler ve sıkılaştırıcı egzersizler yapabilirsiniz. Bu sayede beyniniz iştah bölümünü kendi kendine kontrol eder.

Dişlerinizi fırçalamayı unutmayın. Diş fırçalamak yemek yeme isteğine karşı sizi durduracak en basit yöntemdir.

Yayın tarihi: 06.11.2018
4277
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.